„Tím, že mě nechávají ve vazbě, mi velmi ztěžují přípravu na obhajobu, což je nejspíš jeden z hlavních důvodů, proč mě stále vězní,“ uvedl Rath hned na úvod rozhovoru pro Právo. Přesto však slibuje u soudu řadu nových faktů.
Už samo základní tvrzení žalobců, že měl coby středočeský hejtman společně s Kateřinou Pancovou a Petrem Kottem řídit síť manipulující s veřejnými zakázkami, je podle Ratha pouhou nepravdivou spekulací. „Zakázky na kraji procházely několikanásobnou kontrolou a všichni dotčení vypověděli, že je nikdo neovlivňoval a vše probíhalo podle zákona,“ ujistil poslanec.
I hlavní důkaz, který proti němu žalobci mají, totiž odposlechy jeho telefonních hovorů, je podle něj pochybný. „Nikde v nich není, že bych po někom požadoval úplatek, že by mi někdo za něco sliboval úplatek. Nebo že bych ovlivňoval výběrová řízení,“ zdůrazňuje bývalý hejtman. V klíčové pasáži, kdy měl převzít sedmimilionový úplatek, navíc podle něj bylo s odposlechy manipulováno a část jich byla vypuštěna.
„Nejsem jediný, kdo si začal všímat nestandardních postupů represívních složek,“ připomíná Rath. Velký rozruch vyvolalo například svědectví dcery Jany Nagyové o zadržení a věznění její matky. „Už před rokem jsem ve sněmovně hovořil o tom, jak zde postupně vzniká policejní stát,“ dodává. Nevidí to podle něj jen lidé, kteří tyto totalitní manýry považují za správné. „Je to pár jmen, která často vídáme v televizi a která jsou tvářemi tohoto procesu,“ uzavírá Rath.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav