Premiérova slova o delším vládnutí bez důvěry prý nijak nepřekvapily předsedkyni sněmovny a kandidátku pravicové koalice na post premiérky Miroslavu Němcovou. "Jde o předem připravený plán, který byl předjednaný s prezidentem," řekla Němcová.
Právě možnost dlouho vládnout bez důvěry u většiny politiků prý zvyšuje averzi vůči prezidentskému řešení politické krize. Rusnok totiž prohlásil, že mu Ústava i v případě nezískání důvěry umožňuje vládnout. "Z Ústavy to možné je, dokonce je to možné z hlediska ústavních zvyklostí. Pokud vím, Topolánkova vláda vládla čtyři a půl měsíce," řekl premiér a dodal, že takové řešení by nemělo být dlouhodobé.
Milan Štěch nabízí pravici hlasovat pro rozpuštění sněmovny
Podle serveru Týden.cz se možnost delšího vládnutí bez podpory sněmovny nijak zásadně nepříčí příznivcům prezidenta Zemana v řadách ČSSD. "V případě, že Jiří Rusnok nedostane důvěru, umožňuje Ústava prezidentovi jmenovat někoho dalšího. To může trvat několik týdnů a měsíců, po něž bude vládnout kabinet bez důvěry," uvedl šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD). Pravicovým politikům v podstatě vzkazuje, že klíč k řešení mají v rukou oni. "Vše je v rukou poslanců, kteří se mohou kdykoli rozhodnout rozpustit sněmovnu a nasměrovat zemi k novým volbám," naznačil prý Štěch způsob, jak omezit setrvání "prezidentské" vlády.
Pravice chce sestavit vládu
Jenže zástupci ODS i TOP 09 nadále prohlašují, že koalice pod vedením Němcové má ve sněmovně většinu. "Jako poslanec se nemůžu rozhodnout jinak, než hlasovat proti Rusnokovi, protože on je úplně mimo realitu," řekl šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík, a dodal, že premiér Rusnok je "smutný případ". Podle něj by Zeman neměl po Rusnokově případném neúspěchu otálet a neprodleně jmenovat nového předsedu vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr