Migraci se poslanci věnují na nynější řádné schůzi už několik měsíců. Loni na podzim poslanci odmítli myšlenky na zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie. Podpořili také opatření, jež povedou k lepší ochraně vnější hranice Unie, navracení lidí bez práva na udělení azylu nebo zásahům proti pašerákům lidí.
Návrh usnesení, který předložil dnes dolní komoře předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola, zdůrazňuje kupříkladu nutnost zajištění kontroly vnější hranice Unie a humanitární pomoc běžencům mimo území osmadvacítky. Sněmovna by měla podobně jako loni na podzim opět odmítnout stálý mechanismus pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie. Sněmovna by v něm taky označila dosavadní kroky české vlády k řešení přílivu běženců za odpovědné. Zároveň by ale „vyjádřila znepokojení“ nad tím, že se Unii ve spolupráci s dalšími zeměmi „nedaří migrační toky efektivně kontrolovat a zásadním způsobem omezit“.
Slova Miholy se ale vůbec nelíbila ODS, kritiku sklidilo usnesení i ze strany komunistů a také od poslance Tomia Okamury. Návrh usnesení je podle Miholy dílem vládních lidovců a sociálních demokratů a opoziční TOP 09.
„Občané čekají nejen politické prohlášení, ale že se dozvědí konkrétnější kroky, které vláda připravuje,“ uvedl předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. Než se rozhodnu, jak budu hlasovat, tak bych rád slyšel ta střeva... konkrétní opatření, která jsou připravovaná ze strany vlády,“ řekl Kováčik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová