Česko se ztotožňuje s cílem dokumentu, jenž má předcházet krizovým situacím u bank. Za nepřítomného ministra financí Miroslava Kalouska zprávu přečetl ve sněmovně ministr zdravotnictví Leoš Heger (oba TOP 09). Návrh ale obsahuje některá nepřijatelná opatření, zdůraznil přitom Heger.
Poslanci přijetím návrhu evropského výboru už nehlasovali o protinávrhu Dany Váhalové z ČSSD. Česko by podle něj sice vnímalo možné nebezpečí pro národní bankovní sektor, ale mělo by podporovat "užší politickou integraci, účinnou kontrolu a regulaci, aby břemeno ztrát finančního sektoru opět nenesli daňoví poplatníci".
Jak uvedla ČTK, premiér Petr Nečas (ODS) při posledním summitu EU totiž řekl, že nadále trvá hrozba, že by Česko mohlo plán na vznik jednotného evropského bankovního dohledu zablokovat. Lídři EU se ale shodli, že cílem je vytvořit právní rámec supervize do ledna, aby se vytváření dohledu pod patronátem Evropské centrální banky mohlo příští rok uskutečňovat. Tlak na přijetí návrhu směrnice bude v EU podle Hegera silný.
Výtky vlády se prakticky shodují s usnesením dolní komory, která v něm odmítla i navrhovaná pravidla pro poskytování finanční podpory mezi členy finančních skupin. Mohla by údajně ohrozit finanční stabilitu členských států, v nichž sídlí a působí dceřiné společnosti zahraničních finančních institucí.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb