Návrh je z dílny ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), podle kterého by měl mít nezaměstnaný nárok na podporu pouze pokud si ji zaslouží. To znamená když si ji odpracuje ve veřejně prospěšných pracích. Předloha, která má platit od příštího roku, navíc přitvrdí podle Drábka boj proti nelegálnímu zaměstnávání a zvýší motivaci uchazečů o zaměstnání.
Drábek již dříve zdůraznil, že se nejedná o žádné nucené práce, ale takové práce, které zvelebí naše okolí. Že by se pracovalo jen proto, aby se pracovalo, ministr odmítá. Ve městech i na vesnicích je prý práce, která se dá odvést, velmi mnoho.
Povinnost odpracovat si státní podporu v nezaměstnanosti nebudou mít nemocní lidé a lidé se zdravotním handicapem. Kromě nemocných jsou od veřejné služby zproštěni ti nezaměstnaní, kteří se účastní rekvalifikačního kurzu.
Podmínky pro podporu v nezaměstnanosti:
Podle přehledu, který zveřejnila ČTK, novela počítá například s úpravou odpracované doby, která je podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti. Doposud museli mít lidé odpracováno 12 měsíců za poslední tři roky, nově budou muset odpracovat stejný počet měsíců za roky dva. Do systému se budou moci nově zapojit i lidé, kteří pracují při studiu a platí pojistné.
Lidé budou moci dostat po dvou měsících po registraci na úřadu práce nabídku veřejně prospěšných prací nebo veřejné služby v rozsahu až 20 hodin týdně. Pokud ji uchazeč o zaměstnání bez vážných důvodů odmítne, bude vyřazen. Sněmovna nepřijala návrh Romana Sklenáka (ČSSD), aby podmínka byla zrušena nebo doba prodloužena na pět měsíců.
Až po půl roce se bude moci přihlásit člověk, jenž dá bez vážného důvodu výpověď z místa, které mu zprostředkoval úřad práce.
Agentury získají za každého uchazeče pět tisíc korun
Předloha dále zpřesňuje převod zprostředkování zaměstnání z úřadů práce na pracovní agentury. Agentury získají za každého uchazeče pět tisíc korun, za jeho umístění 1250 korun. Pokud uchazeč vydrží v zaměstnání alespoň šest měsíců se smlouvou na dobu neurčitou, získá agentura ještě dalších 500 korun.
Novela rovněž mění pravidla pro zaměstnávání zdravotně postižených. Příspěvek na jejich zaměstnání však na návrh sociálního výboru zůstane zachován v současné podobě. Vláda navrhovala, aby se snížil z maximální hranice 8000 korun na 6000 korun měsíčně. Po roce provozování chráněných pracovních míst by mohl být navýšen o další 4000 korun měsíčně na jednoho zaměstnance místo nynějších 2000 korun.
Novela dále zpřísňuje postih za nelegální zaměstnávání. Naopak ruší povinnost zaměstnavatele hlásit volná místa na úřady práce, bude dobrovolné.
"ČSSD se zákonem nesouhlasí a připraví stížnost k Ústavnímu soudu," uvedl ale dnes předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ústava podle něho lidem zaručuje přiměřené hmotné zabezpečení při ztrátě zaměstnání, předloha ale spojuje veřejnou službu s nikoli dlouhodobou, ale krátkodobou zaměstnaností.
TÉMA: Vládní reformy
Související:
- Drábek si trvá na svém: Kdo chce podporu, půjde zametat
- Baxa (SPOZ): Podpora v nezaměstnanosti a veřejně prospěšné práce
- Drábek: Pro nezaměstnaného vlastní vinou podpora ve výši životního minima
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb