Sněmovna znovu ve varu? Služební zákon opět s obstrukcemi. Kalousek: My nevydíráme, máme jen čtyři požadavky

30.07.2014 10:23 | Zprávy

Poslanci se zakousli do práce. Dnes mají rozhodnout o zvýšení spotřební daně na cigarety a o zavedení výjimek pro některé nekvalifikované učitele. Kromě toho se ale očekává opětovný střet kvůli služebnímu zákonu, u něhož je avizované, že opoziční TOP 09 a ODS se chystají zdržovat obstrukcemi. Norma je totiž ve třetím čtení a opozice nechce rozhodně její schválení připustit. Důležité je pro ně hlavně zrušení generálního ředitelství státní správy, takzvaného superúředníka.

Sněmovna znovu ve varu? Služební zákon opět s obstrukcemi. Kalousek: My nevydíráme, máme jen čtyři požadavky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odpolední zasedání sněmovny. Vláda v hojném počtu zrovna není

Poslanci mají jako první bod na programu předlohu, která zvyšuje spotřební daň na cigarety, což cigarety zdraží. Před schvalováním je také novela o zavedení výjimek pro některé nekvalifikované učitele, aby nemuseli s lednem ve školství skončit.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek hned ráno podal návrh, aby pro třetí čtení dnes byl vymezen čas od deseti do 15.00 hodin. To mu poslanci odhlasovali.

Nejdůležitější ale bude služební zákon. Koaliční poslanci prý k němu budou hledat možnosti, jak se obstrukcím bránit. Jedním z řešení by mohla být změna jednacího řádu sněmovny, což dokonce připustil i předseda dolní komory Jan Hamáček z ČSSD. Upozornil ale, že jednací řád by se musel měnit také zákonem, a to by mohla opozice rovněž zablokovat.

„Jednou z variant, kterou připouští současný jednací řád, je omezení řečnické doby až na dvakrát deset minut,“ připomněl k této věci Český rozhlas s tím, že poslanci totiž mohou schvalovat zákony ve třetím čtení jen ve středu a v pátek od 9 do 14 hodin.

Co je podstatou služebního zákona? Norma má vést podle koalice ke zkvalitnění a odpolitizování státní správy. Zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Jeho úřad by měl dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholní úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě. Zájemce bude muset projít veřejným výběrovým řízením, jeho součástí bude i pohovor v cizím jazyce.

Zatímco podle tvrzení vládních představitelů prý zákon odpolitizuje a zkvalitní státní správu, opozice namítá, že vláda si kvůli normě „zabetonuje" na vedoucích pozicích na řadu let své lidi. Pravici vadí hlavně zřízení generálního ředitelství státní služby, chce jej zrušit. Jenže požadavek opozice by znamenal nutnost novelu zcela přepracovat.

Kalousek: Nevydíráme, máme jen čtyři požadavky

„Nemáme 60 pozměňovacích návrhů. Nevydíráme. Máme čtyři požadavky, o kterých jsme přesvědčeni, že jsou nezbytné ve prospěch České republiky,“ uvedl už dříve místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj chce opozice přijetí služebního zákona blokovat tak dlouho, dokud koalice nevyhoví jejím požadavkům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…