Sobotka: Ne, nebudeme vystupovat z EU. Ani stavět plot na hranicích

21.01.2016 12:02 | Zprávy

AKTUALIZACE Premiér Bohuslav Sobotka dnes ve Sněmovně poslancům řekl, že migraci může Evropa zvládnout jen za předpokladu, že budou evropské státy navzájem spolupracovat. „Jen evropská spolupráce, a ne izolované kroky jednotlivých států pomohou situaci vyřešit. Chci odmítnout návrhy, že bychom kvůli tomu vystoupili z EU a že bychom snad oplotili Českou republiku,“ řekl dnes premiér. Poslanci totiž ve zvláštním bodu probírají migrační krizi, a to na žádost Úsvitu. Migraci do programu schůze se totiž podařilo včera prosadit předsedovi poslanecké frakce Úsvitu Marku Černochovi.

Sobotka: Ne, nebudeme vystupovat z EU. Ani stavět plot na hranicích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka se svým úvodním proslovem

Poslanci dnes probírají ve Sněmovně migrační krizi, kterou se podle některých opozičních poslanců nedaří Evropě vůbec zvládat.

„Prokazatelně jsme uprostřed největší vlny uprchlíků, a to v souvislosti s přílivem dalších osob do EU, a zatím došlo jen k malému snížení počtu těchto lidí. Státy EU se dostávají pod stále větší tlak, řešení musí být postaveno na těchto pilířích: Jen evropská spolupráce, a ne izolované kroky jednotlivých států pomohou situaci vyřešit. Chci odmítnout návrhy, že bychom kvůli tomu vystoupili z EU a že bychom snad oplotili Českou republiku. Tyhle recepty by v žádném případě nefungovaly a dotklo by se to i života v ČR. Uprchlíci nejsou organizovaná armáda,“ zmínil dnes k migrační krizi ve Sněmovně premiér Bohuslav Sobotka.

Podle premiéra prý Evropa doplácí na fakt, že jsme před časem ignorovali válku v Sýrii a v Iráku. Řešení migrační vlny se podle něj rozhodně neobejde bez porážky Islámského státu (IS) a bez vyřešení válečné krize v Sýrii.

Na řešení migrační krize v Evropě se musí podle Sobotky rozhodně podílet i Turecko, které je zapotřebí podpořit všemi možnými způsoby. Ochranu hranic schengenského prostoru je podle něj ale třeba řešit organizovaně a na to pak musí navázat bezproblémové azylové řízení.

„Evropa nemůže migraci řešit za cenu svého ohrožení. Základní regulace migrace musí probíhat na vnější schengenské hranici a je třeba, aby se na tom podílely všechny státy. To je celoevropský úkol,“ poznamenal kromě jiného premiér.

Přistěhovalecká politika musí mít podle něho pravidla a limity. „Evropa podle mého názoru musí pomoci lidem, kteří utíkají před válkou a kteří utíkají před pronásledováním, ale nemůže to dělat za cenu svého vlastního ohrožení,“ zdůraznil dále předseda vlády.

Kromě nutnosti posílení vnější schengenské hranice, také zmínil zřízení funkčních hotspotů nebo pro funkční návratovou politiku. Řešením podle Sobotky není stálý mechanismus pro přerozdělování uprchlíků.

„Skutečnost, že jednotné evropské řešení není dosud funkční, přerůstá v ohrožení schengenského prostoru," poznamenal Sobotka.

Černoch: Vláda se nesnaží!

„Pan premiér hovořil o zájmech jiných států a ne zájmů občanů České republiky. My požadujeme pouze striktní kontrolu na hranicích ČR, ale nechceme uzavřít Českou republiku,“ namítl na premiérova slova šéf poslanecké frakce Úsvitu Marek Černoch.

V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz pak Černoch poznamenal:

:„Kroky, které EU dělá, jsou ale naprosto nedostačující. Hovoří se sice o společné pohraniční stráži EU, ovšem tento návrh je podle nás absolutně nesmyslný, protože teprve v polovině tohoto roku se bude projednávat úplně první návrh, který naznačí, jak by společná pohraniční stráž vůbec mohla vypadat. To ale již bude pozdě, neboť to bude ve chvíli, kdy migrační vlny budou opět kulminovat.“

Podle Černocha není prý tak úplně pravda, co říká ke krizi s migranty premiér Sobotka. Místo proklamací, které tvrdí, je dle něj prý zapotřebí, aby se věci reálně pohnuly.

„My teď potřebujeme hlavně konkrétní činy, a to nejen v rámci EU, ale hlavně v rámci ČR. Po premiéru Sobotkovi a ministru vnitra Chovancovi budeme požadovat okamžité zavedení ochrany státních hranic. Budeme také chtít, aby se prosadil náš návrh azylového zákona, aby azyl nemohl dostat žádný cizinec, který spáchá trestný čin,“ vyjmenoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Černoch včera.

Co dalšího na konto předsedy vlády a jeho projevu řekli dnes poslanci? Tak třeba Milan Šarapatka z Úsvitu Sobotkova slova označil tvrzením, že jde "jen o planá slova a žádné činy“.

Vy tak umíte ekvilibristiku...

Komunista Zdeněk Ondráček také vystřihl zklamání nad Sobotkou. „Jsem velmi zklamán tím, co jste řekl. Je to absolutně o ničem, jen samé ´předpokládáme´ a nic faktického. Je mi to upřímně líto. Vy tak umíte ekvilibristiku se slovy...,“ ironizoval Sobotkův projev Ondráček.

Poslankyně a někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) připomněla, že zítra do Česka přijíždí britský premiér David Cameron a měl by se setkat kromě prezidenta Miloše Zemana právě i s premiérem Sobotkou, ale ona nic o této návštěvě v projevu Sobotky neslyšela. Přitom se podle ní očekává, že politici budou spolu jednat o budoucnosti Británie v EU a ona by chtěla znát podrobnosti k požadavku Velké Británie v rámci migrační krize.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šíří se petice proti Vítu Rakušanovi a jeho hnutí STAN

9:52 Šíří se petice proti Vítu Rakušanovi a jeho hnutí STAN

„Přestaňte zneužívat název ‚Starostové‘. Taková výzva míří za hnutím STAN a jeho předsedou Vítem Rak…