Špatně od žaludku! Miroslav Kalousek se rozjel ve Sněmovně

02.03.2016 14:14 | Zprávy

Tak to tedy byl „fičák“! Poslanci se ve Sněmovně dohadovali o přejmenování některých státních svátků a nakonec to dopadlo tak, že přejmenovali i svátek Dne boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu. Ten se tak nyní bude připomínat – pokud novela projde Senátem – i jako Mezinárodní den studentstva. To však vyvolalo mezi poslanci bouři. „Nechali jste se zneužít k hanebnosti!“ okřikoval k tomu předseda TOP 09 Miroslav Kalousek některé poslance a zejména pak káral lidovce. „Dovolte mi, aby mi z toho bylo špatně od žaludku,“ vzkázal jim.

Špatně od žaludku! Miroslav Kalousek se rozjel ve Sněmovně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš naše připomínky neposlouchá, musí totiž z pod stolu pomocí telefonu řídit Agrofert, hřímal Kalousek

Jak to vypadá, když se poslanci začnou hádat o státních svátcích? Třeba tak, že namísto původního poslaneckého návrhu, podle něhož se měl připomínat den 31. srpna jako den sňatku Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským v roce 1310, upraví předlohu tak, aby se významným dnem stal 14. květen jako „Den Elišky Přemyslovny a Karla IV.“. Podle poslanců prý kvůli tomu, aby tento významný den případnul na den narození nejvýznamnějšího českého panovníka v roce 1316, tedy císaře Karla IV.

A svátek Dne boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu, pak změnili tak, že se bude připomínat i jako Mezinárodní den studentstva. Celý název svátku by tak měl nově znít: „Mezinárodní den studentstva a den boje za svobodu a demokracii“. Významný den dostanou v kalendáři taktéž i senioři. Uzákonit Mezinárodní den seniorů, který se bude připomínat 1. října, navrhl totiž předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Ovšem kvůli změně názvu svátku 17. listopadu se poslanci začali neskutečně hádat. Přejmenování svátku 17. listopadu prosadila přitom bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Podle jeího soudu by se totiž neměl dostávat do pozadí odkaz událostí z roku 1939. Tehdy nacisté zatýkali studenty, popravili studentské funkcionáře a uzavřeli české vysoké školy v souvislosti s demonstrací proti německé okupaci, v níž se změnil pohřeb studenta Jana Opletala. Opletal podlehl zranění, které utrpěl při manifestaci ke vzniku Československa 28. října 1939. Ve stejný den v roce 1989 byla v Praze pietní studentská demonstrace, připomínající právě Mezinárodní den studentstva, násilně napadena komunistickou policií. To pak odstartovalo pád komunistického režimu v tehdejším Československu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

16:20 Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

Bývalá eurokomisařka Věra Jourová už našla nové uplatnění. Kromě místa v poradním sboru prezidenta P…