Před závěrečným schvalováním je v dolní komoře parlamentu novela, která legalizuje využívání marihuany k léčebným účelům. Poslanci navrhli provést v předloze v dnešním druhém čtení jen drobné změny.
O smyslu novely ale zapochyboval Boris Šťastný (ODS). Podle něj totiž přibude nová administrativa, ovšem stále bude levnější pořídit si konopí nelegálně. Šťastný se obává také tlaku, aby se marihuana dostala do systému veřejného pojištění. Výdaje by byly v případě výpočtu podle nizozemských cen podle něho více než miliarda korun ročně.
„Ve společnosti existuje laciný způsob, jak se k ní (marihuaně) dostat. Přestože jde o bohulibou snahu, tak se i tak k lidem potřebná marihuana může dostat cestou na hraně zákona,“ upozornil Šťastný. Podle jednoho z předkladatelů Pavla Béma by ale marihuana mohla v některých případech nahradit ještě dražší přípravky.
Mírní příznaky rakoviny, roztroušené sklerózy či atopického ekzému
Marihuanu je možné využívat například při zmírnění příznaků rakoviny, roztroušené sklerózy nebo atopického ekzému. Předloha neznamená legalizaci této drogy, ani legalizaci pěstování konopí pro léčebné účely doma, jak po tom volají aktivisté. Lidé si totiž budou moci konopí koupit patrně jen na elektronický lékařský předpis, aby nebylo možné je zneužívat.
Jiří Rusnok (LIDEM) dnes navrhl, aby ve druhém kole tendru měla nabízená cena drogy mezi kritérii tříčtvrteční váhu místo poloviční. Mohlo by to podle něho vést ke zlevnění marihuany. Stejný cíl měl na mysli i Jan Bureš (ODS). Přispěchal s unesením, aby pěstitelé mohli drogu po udělení licence také exportovat.
Bureš navíc zdůraznil, že marihuana přijde jednoho pacienta zhruba na devět tisíc korun měsíčně. Schválením jeho návrhu by podle něho mohla být cena třetinová.
„Byla tady jedna strana a ta se jmenovala Unie Svobody. Když jí teklo do bot, tak navrhla legalizaci marihuany. Tohle mi připadá podobné,“ upozornil pak za sněmovním pultíkem jako poznámku Vítězslav Jandák z ČSSD.
Sněmovna bude poslaneckou předlohu schvalovat podle dnešního rozhodnutí ve znění pozměňovacího návrhu zdravotnického výboru. Upozornila na to ČTK. Droga k léčebným účelům by se tak měla podle agentury nejprve dovážet. Až po roce budou moci vstoupit na trh domácí pěstitelé, aby měl Státní úřad pro kontrolu léčiv čas na přípravu. Ústav bude například vydávat licence pěstitelům a organizovat výběrové řízení na nákup marihuany.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb