Hned na začátku jednacího dne se úterní jednání sněmovny zadrhlo. Opoziční ČSSD totiž ještě před začátkem schůze ohlásila obstrukce ve sněmovně a to kvůli opětovnému schvalování vládních reforem. Možná proto poslanec z ČSSD Jeroným Tejc začal žádat dolní komoru parlamentu o to, aby prohlasovala výraznou změnu programu, která vlastně všechny připravené body obrátila naruby.
Tejc totiž navrhl pevně stanovit termíny projednávání zbývajících bodů schůze, a to ve dvou variantách. Opětovné schvalování reformních zákonů navrhl zařadit na pátek nebo na středu odpoledne.
Gazdík: Chceme si tady ustlat
To se ale hodně nelíbilo koalici. Za debatní pultík proto nastoupil dvacet minut po začátku schůze šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík a navrhnul, aby poslanci dnes a zítra hlasovali i po 21. hodině a případně zítra i po půlnoci. To si později skutečně odhlasovali.
Předtím ale přistoupil za řečnický pult i šéf poslanecké frakce ODS Zbyněk Stanjura. Tan naopak žádal, aby se řečnická vystoupení omezila deseti minutami a aby jednotliví poslanci navíc k témuž bodu mohli vystoupit jen dvakrát. Na to ale sálem zašuměly zejména ze stran levice důrazné projevy nesouhlasu.
"Dále podle § 23 navrhuji, aby se sněmovna usnesla, že jednacím dnem této schůze bude také sobota 5. listopadu, neděle 6. listopadu a pondělí 7. listopadu," řekl Stanjura. Dolní komorou v tu chvíli ale zazněly projevy nesouhlasu a také výkřiky: "Hanba!"
"Kdo neumí za 20 minut říct, co chce, tak už mu ani 21. minuta nestačí," uvedl nakonec Stanjura.
Více zde:
Také za halasu poslanců občanský demokrat navrhl, aby jednacími dny dolní komory byla sobota a neděle. I to si později koalice odhlasovala.
Kováčik: Koalice nám chce zavřít hubu
Na to ale zareagoval důrazně šéf komunistického klubu poslanců Pavel Kováčik. Podotkl, že podle poměru sil, který zde panuje, se Poslanecká sněmovna může usnést na čemkoliv, protože vládní koalice má takovou většinu, že tak učinit může.
Související:
"To, co teď provedli pánové předsedové, tedy pardon koaliční strany jménem resp. ústy předsedy klubu ODS, není totiž nic jiného než pokus zavřít opozici hubu. Zkrácením řečnické lhůty zavřít opozici hubu tím, že můžeme k téže věci vystupovat pouze dvakrát a dokonce i protahováním toho jednacího času na dny, které jsou dny pracovního volna, pracovního klidu či jinými významnými dny, teď mám na mysli například 7. listopad, ať se trošku zasmějeme, někteří, je skutečností, která nemá v tomto ctihodném sále obdoby," zmínil Kováčik.
„Je to skutečnost, která nemá v tomto ctihodném sále obdoby," dodal.
Je to zmatečné....
Předseda ČSSD a šéf klubu socialistů Bohuslav Sobotka naopak zdůraznil, že jde u všech hlasování navrhovaných Gazdíkem a Stanjurou o zmatečné usnesení. Poukázal také na jednací řád sněmovny a paragraf 59, v němž je řečeno něco jiného, než jak poslanci hlasovali.
„My jsme hlasovali o programu, ovšem tam není možné cokoliv takového odhlasovat," namítl Sobotka vůči koalici. Podle něj a hlavně podle řádu je nutné omezit délku řečnické doby vždy u konkrétního bodu. Stanjura opáčil, že si koalice toho je vědoma a že tak bude postupovat u každého zákona
Filip k Němcové: Zařadila jste reformy na program schůze svévolně
Do debaty o programu se zapojil i předseda KSČM Vojtěch Filip. Obvinil předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS) z toho, že vládní reformní zákony vetované nebo vrácené Senátem zařadila na program současné schůze svévolně. Při dnešním jednání dolní komory kvůli tomu pohrozil Ústavním soudem.
„Jde o svévolné rozhodnutí, které nemá oporu v jednacím řádu," řekl předseda komunistů. Poukázal na to, že v minulosti se v obdobném případě o zařazení nových bodů na program hlasovalo.
Čtěte také: Už jednou o reformách rozhodoval Ústavní soud, varovala opozice
Němcová ale uvedla, že postupovala tak, jak jí ukládá zákon. A ten prý nařizuje zařadit zákony vrácené nebo vetované Senátem na nejbližší schůzi sněmovny, i té, která se zrovna koná. Na začátku schůze před týdnem zařazeny být nemohly, protože zákonná lhůta uplynula o víkendu.
Filip však připomněl jiné ustanovení jednacího řádu, podle kterého lze během schůze rozšiřovat schválený pořad jen výjimečně. Zařazení bodu navíc nelze projednat, pokud proti tomu vznesou námitku dva poslanecké kluby nebo dvacet poslanců. Postup Němcové je podle Filipa dalším důvodem pro uplatnění ústavní stížnosti.
Klub ČSSD si vzal hodinovou pauzu
Komunističtí poslanci se potom pokusili zařazení bodů vetovat, koalice jejich postup ale odmítla. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dokonce pak řekla, že žádné veto 22 poslanců není připustné. Jenže ČSSD poté dala vědět, že se k vetům také hlásí. Následně si poslanecký klub ČSSD vzal přestávku na poradu v délce jedné hodiny. Poslanci tak měli pauzu od 15:12 hodin do 16:15 hodin.
Fakticky tak začali zákonodárci "pracovat" až v 16.30 hodin. Jenže ještě předtím vše zamotal komunistický poslanec.
Vladimír Koníček z poslaneckého klubu KSČM totiž po pauze zmínil, že navrhuje na dnes přerušení schůze a to kvůli nevyjasněnému stanovisku k tomu, zda je nebo není možné k senátním tiskům dávat veto. To mu ale poslanci převahou koaličních hlasů stejně neodhlasovali a tak o prvním bodu dnešní schůze začali jednat de facto až v 16.30 hodin. První bodem se pak stala novela o stavební spoření a jeho státní podpoře.
Jednání sněmovny bylo následně po třech hodinách projevů zejména opozičních poslanců předrušena podruhé, když si přestávku vyžádal pro změnu šéf poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik s odůvodněním, že poslanci potřebují pauzu na občerstvení. Jednání bylo přerušeno do 20:20.
Po této přestávce probíhala diskuze beze změny. Rozruch v řadách opozice pak vyvolal nejprve předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta, který nabádal poslance levice, aby zanechali obstrukcí, aby se sněmovna mohla dobrat nějakého konce. "Já bych si dovolil tady připomenout takovou velkou životní pravdu, kterou jsem se nedávno dočetl, a to, že včely mají med, neboť mají královnu. My máme prd, protože máme parlament," dodal Bárta.
Na něho krátce poté reagoval stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc argumentem, že pokud se koalice odmítá bavit s nimi, oni budou obstruovat, na což mají právo.
Před ním se ale k řečnickému pultu postavil na krátko ministr financí Miroslav Kalousek, který požádal předsedající Kateřinu Klasnovou, aby před nočním jednáním sněmovny pustila domů ostatní zaměstnance sněmovny. "Proto si vás dovoluji, paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, zda byste nezvážila a z pozice své autority propustila domů zaměstnance alespoň občerstvovacích zařízení této instituce. Jednak si ten odpočinek zaslouží a jednak jsem přesvědčen, že budou-li nálevny zavřeny, dojdou brzy opozici síly," trefoval se Kalousek do řečníků z řad opozice.
Sociální demokraté nadále sčítají řečnické "desetiminutovky" v rámci obstrukcí.
Sněmovna pak bez noční přestávky pokračuje kvůli obstrukcím sociálních demokratů ve svém jednání, které se kolem čtvrté hodiny ranní už protáhlo na 17 hodin. Debata k novele o omezení podpory stavebního spoření zřejmě skončí až ve středu ráno. ČSSD měla k 4:00 přihlášeny řečníky ještě minimálně na dvě hodiny. Obstrukcemi se rozhodla alespoň oddálit schvalování novely a především zákonů důchodové, sociální a zdravotnické reformy. K jejich prosazení má koalice ve sněmovně většinu.
Ráno: Zasekneme to pauzou, pak rozpočet
Po šesté hodině se zeptal hejtman, poslanec a lékař David Rath, zda je postaráno o občerstvení poslanců a další základní záležitosti. Místopředsedkyně Kateřina Klasnová (VV), která v tuto chvíli jednající sněmovně předsedá, mu odpověděla, že "o některou péči se musí poslanci postarat sami, například o vyčištění zubů a další hygienické návyky. O další záležitosti bude postaráno"
Rath k tomu dodal pouze tolik, že opoziční poslanci si zuby čistí a nemají s tím problém, asi tedy myslela koaliční poslance, kterým je potřeba to připomínat.
V sedm hodin ráno poslanci stále projednávají bod zrušení stavebního spoření, který "zasekli" nejprve dlouhým řečněním a později přestávkou, kterou si vyžádali komunisté. Na ní pak hodinovou přestávkou navážou sociální demokraté.
Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že v 9 hodin předloží státní rozpočet.
- Jednání sněmovny: Více ČTĚTE ZDE
Mají se projednat refomy důchodové, zdravotnické a sociální
Sněmovna má na programu projednání předloh důchodové, zdravotnické a sociální reformy, které vetoval nebo vrátil opoziční Senát. Koalice má v dolní komoře dostatek hlasů na to, aby reformy prosadila.
Sociální demokraté ohlásili obstrukce už před jednáním sněmovny. Poslanci ČSSD proto stále přednášejí desítky návrhů na změnu programu schůze, které se týkají pevného zařazení současných bodů, zařazení nových nebo naopak vyřazení bodů nynějších.
"Sociální demokraté chtějí udělat všechno pro to, aby návrhy takzvaných reforem, které odmítl Senát Parlamentu ČR, v Poslanecké sněmovně neprošly," řekl Sobotka a zdůraznil, že obstrukce je legitimní nástroj parlamentní politiky.
Související:
Sociálním demokratům vadí zejména důchodová reforma, která umožní vyvést část peněz z průběžného státního pilíře do soukromých fondů. Sociální demokraté žádají nejméně odložení její účinnosti, která se předpokládá od roku 2013. "Reformy nás přiblíží kritické řecké situaci," prohlásil na konec šéf ČSSD.
O programu celý den?
Kvůli odporu vůči vládním reformám sociální demokraté dnes spouštějí na sedmdesáti místech v republice petici. Jedním z bodů petice je vyjádření nesouhlasu s vládním návrhem důchodové reformy, který je podle textu spojený s riskantním vyvedením peněz ze státního průběžného systému do soukromých fondů. Druhým bodem je nesouhlas s politikou reforem "pro nejbohatší", zvyšováním DPH a zdražením zdravotní péče. Třetím bodem je požadavek, aby Nečasova vláda podala demisi. Podrobnosti k tomu dnes řekli novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda téže strany Jiří Dienstbier.
Podle zákulisních informací, které ParlamentníListy.cz ještě před polednem získaly, budou prý dnes poslanci o programu schůze jednat celý den. Ve 13:20 hodin ale předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) nechala hlasovat o všech změnách navrhnutých do programu. Kdy ale poslanci začnou jednat o jednotlivých zákonech, je však stále otevřená otázka.
Dolejš: Je to dialog hluchých
"Z jedné strany obstrukce ad absurdum, z druhé prznění jednacího řádu. Je to dialog hluchých. Stejně bude všechno jinak, ale zatím si to nechtějí připustit a tak betonují pozice," řekl na vrub koalice a také tak trochu ČSSD ParlamentnímListům.cz komunistický poslanec Jiří Dolejš.
Související:
- Stanjura: Pravice na Senát nedá. Vrácené zákony schválíme v původním znění
- Sejdou se špičky koalice. K debatě o zakázkách a ekonomice
- Poslanci projednají změny v DPH a ve stavebním spoření
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová