Straší se tu Zemanem, ale pádem sněmovny nám prý hrozí velké nebezpečí

12.08.2013 17:22 | Zprávy

Bývalý místopředseda Rozpočtového výboru sněmovny Michal Doktor a poslanec Petr Skokan varují před tím, že rozpuštění Poslanecké sněmovny může přinést významné komplikace ohledně státního rozpočtu. Rozpočtové provizorium by se de facto mohlo stát téměř jistotou jednou za čtyři roky.

Straší se tu Zemanem, ale pádem sněmovny nám prý hrozí velké nebezpečí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek s mimistrem vnitra Pecinou

Oba tak reagovali na to, že předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS varovala před absolutní mocí prezidenta republiky Miloše Zemana.

„Tím, že se Parlament rozpouští, dochází k přesunu moci do rukou prezidenta, téměř bych řekla absolutní moci. Jestliže se Poslanecká sněmovna vzdává své možnosti kontrolovat vládu, ztrácí šanci cokoli ovlivnit. A kdo tedy drží zemi? Drží ji vláda jmenovaná prezidentem proti vůli Poslanecké sněmovny,“ dodala Němcová.

Co všechno zdrží schválení rozpočtu

Podle poslance Michala Doktora je ale problém úplně v něčem jiném. Varuje, že se o státním rozpočtu na rok 2014 začne jednat možná v prosinci. „Nejdříve je třeba dát zemi rozpočtovou stabilitu a poté volby,“ říká pro ParlamentníListy.cz Doktor.

A vysvětluje, proč by se schválení státního rozpočtu mohlo o tolik opozdit. A vypočítává různé lhůty, které oddalují včasné schválení státního rozpočtu. „Je to věc pouhých počtů. Pokud budou volby v říjnu, tak k nim připočtěme lhůtu na svolání ustavující schůze Poslanecké sněmovny, další čas zabere lhůta a dohoda o volbě nového předsedy sněmovny a slib poslanců, dále volba dalších členů vedení sněmovny. Pak existují lhůty na naplnění minimálně zákonem určených výborů. A do toho budou ještě probíhat politická jednání o sestavení vlády, lhůty na vyslovení důvěry a tak dále. Lze za takovýchto podmínek rozpočet stihnout? Toto by měla paní Němcová, páni Kalousek a Sobotka a další vysvětlovat. Straší se tu Zemanem, ale chystá se guláš s pěkně připáleným základem,“ varuje Doktor.

Chceme tu mít komplikace každé čtyři roky?

Poslanec VV Petr Skokan poukázal na podobný problém, ale navíc doplnil, že by se problém s hrozbou provizoria pravidelně opakoval každé čtyři roky po sněmovních volbách, neboť jejich čtyřletá perioda by byla přesunuta z jara na podzim.

„Myslím, že rozpuštění sněmovny velmi zvažují i mnozí z těch, kteří jej velmi hlasitě podporovali a ještě uvidíme. Klíčová je i otázka ohrožení rozpočtu. Každý, kdo zná reálnou parlamentní praxi, ví, že to nejde stihnout a tato obrovská komplikace by se opakovala každé čtyři roky,“ řekl ParlamentnímListům.cz Skokan.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…