Tak už slezte z té višně! Poslanci se dohadovali o to, kde vzít peníze na zajištění bezpečnosti

25.11.2015 13:20 | Zprávy

Poslanci dnes ve druhém čtení projednávali návrh státního rozpočtu pro příští rok, v němž navrhovali přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Přitom se dohadovali o tom, zda by si kvůli hrozbě teroristických útoků a nárůstu migrace více peněz nezasloužily kapitoly ministerstev obrany a vnitra.

Tak už slezte z té višně! Poslanci se dohadovali o to, kde vzít peníze na zajištění bezpečnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: V úterní sněmovně byl opět na pořadu návrh zákona o registru smluv. Ve hře je jak parlamentní, tak senátní návrh

Příjmy, výdaje a schodek rozpočtu státu ve výši 70 miliard korun Poslanecká sněmovna schválila už v říjnu v úvodním kole projednávání. Dnes proto poslanci při tzv. druhém čtení nemohli nijak měnit celkové příjmy, výdaje a ani výši schodku, pouze navrhovali přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Rozpočtový výbor doporučil změny zhruba za 1,9 miliardy korun. Chce přidat třeba na vysoké školy a na sport. Postavil se naopak například proti návrhu zvýšit výdaje na obnovu památkově chráněných budov. Jednotliví poslanci pak chtějí přidat peníze hlavně na armádu, ochranu hranic, ale i na sociální záležitosti.

Ve svých dnešních projevech dali poslanci kromě jiného najevo, že by bylo dobré, aby ministerstva vnitra a obrany měla více peněz na ochranu obyvatel a zabezpečení ČR vůči možným teroristickým útokům. Debatu o tom započal komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

Ten ale žádal, aby poslanci ubrali 30 milionů korun Ústavu pro studium totalitních režimů, protože prý v posledních letech vykazuje výsledky své činnosti, které kvantitativně, ale ani kvalitativně neodpovídají výdajům s nimi spojenými.

„Je otázkou, zda v roce 2016 potřebujeme tento úřad v takovém personálním obsazení, a tím pádem i s výdaji, které jsou prakticky totožné s rozpočtovou kapitolou Ústavního soudu,“ poznamenal k tomu komunista.

Naproti tomu je dle něj důležité, aby ušetřené peníze byly převedeny do kapitoly 314 Ministerstva vnitra, a to konkrétně do položek „průřezové ukazatele“, kde se zároveň s tím navýší platy zaměstnanců ozbrojených sborů a složek ve služebním poměru o tři a půl milionů korun.

Následně Ondráček vysvětlil, co jej vede k těmto navrhovaným změnám.

„Navrhované změny v obou kapitolách státního rozpočtu České republiky na rok 2016 vycházejí z konkrétních priorit, které bych očekával, že vláda, potažmo Česká republika, bude pro rok 2016 mít. Vláda již reagovala na zhoršující se bezpečnostní situaci a schválila navýšení početního stavu policistů o cca čtyři tisíce tabulkových míst. Ale toto navyšování má trvat dlouhých pět let,“ upozornil s tím, že bezpečnostní situace v ČR i další bezpečnostní vývoj v Evropě se může k horšímu změnit ze dne na den, a to kvůli dalším teroristickým útokům.

„A v důsledku nezvládání migrační krize může dojít ke znovuzavedení kontrol na státních hranicích nebo ke zúžení schengenského prostoru, přičemž Česká republika by se mohla stát zemí s vnější hranicí, kterou by bylo potřeba náležitě střežit, je třeba mít dostatečný počet dobře vycvičených a připravených policistů. Ty je však také třeba odměňovat,“ vysvětlil Ondráček.

Bezpečnost v Evropě si to žádá...

Navýšení peněz pro Ministerstvo obrany pak žádal poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal, jenž představil pozměňovací návrh, který je dle něj odvozen z usnesení výboru pro obranu. Gabal pro Ministerstvo obrany žádá navýšení o dvě miliardy a 280 milionů korun.

„To, že jde o hodně velké prostředky, si uvědomuji, ale hodně velké změny v bezpečnosti okolí Evropy a Evropy samé se odehrávají před našima očima. Nechovejme se v tomto ohledu, prosím, neodpovědně jako některé předchozí generace českých a československých politiků. Chovejme se naopak odpovědně,“ zdůraznil Gabal. Navíc prý stávající návrh rozpočtu, kde se hovoří o výdajích na obranu, dosahuje zhruba 0,98 procenta HDP, což ale vůbec neodpovídá našemu závazku vydávat dvě procenta HDP na obranu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…