Tluchoř ve sněmovně: Kamarádi a přátelé, bylo mi tady s vámi dobře

07.11.2012 9:17 | Zprávy

Jak se včera mezi poslanci dohodlo, tak se dnes ráno v Poslanecké sněmovně také stalo. Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr (všichni ODS) se totiž dnes ráno vzdali poslaneckého mandátu a to kvůli tomu, aby mohl ve sněmovně projít tzv. daňový balíček. Následně požádal předseda mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD) o přerušení schůze kvůli tomu, aby se mohli za tři odstoupivší zákonodárce připravit náhradníci. Poslanci se opětovně sejdou k jednání v 10.00 hodin.

Tluchoř ve sněmovně: Kamarádi  a přátelé, bylo mi tady s vámi dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Takhle se schází sněmovna před svým říjnovým zasedáním

Nad vyřešením patové situace kolem daňového balíčku se našlo východisko včera večer, kdy se občanští demokraté dohodli na ukončení revolty v poslaneckém klubu s rebely: poslanci Jan Florián a Tomáš Úlehla vládní verzi balíčku totiž podpoří. Dále se dohodlo, že Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr se vzdají mandátu a nastoupí za ně náhradníci Pavel Bohatec, Miroslav Bernášek a Roman Pekárek.

Tři jmenovaní nespokojenci pak složili mandát jedním ze způsobů, který jim umožňuje jednací řád, a to prohlášením před plénem sněmovny.

„Vážený pane premiére, milý Petře, vážená paní předsedkyně, milá Mirko. Přátelé, kamarádi. Bylo mi tady s vámi dobře a na základě Článku 24 Ústavy České republiky se vzdávám tímto mandátu," řekl za sněmovním pultíkem Petr Tluchoř.

Marek Šnajdr pak zmínil: „Já před vás předstupuji s přesvědčením, že činím správně. Někdy jsem se tady radoval, někdy i vztekal, ale to k takové práci patří. Tak vám děkuji za možnost poznání, že se tu přátelští lidé vyskytují napříč politickým spektrem.“

Poslední z trojice Ivan Fuksa pak připomněl dva měsíce těžkých diskusí kolem vyjednávání o zvyšování daní. „Řekli jsme si ale, že nechceme předčasné volby. Mysleli jsme si však, že tato rovnice má řešení. Nechceme být ale jako bývalý poslanec (Vlastimil) Tlustý a nechceme složit vládu,“ řekl Fuksa směrem k poslancům.

Schůze poté na tři čtvrtě hodiny přerušena, aby mohl zasednou mandátový a imunitní výbor, který projedná vznik mandátu nových poslanců, kteří pak budou moci složit na plénu slib. Problém ovšem bude s Romanem Pekárkem, který byl ale letos v květnu nepravomocně odsouzen na šest let do vězení.

Balíček ve vládní verzi například zvyšuje sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod a zavádí dodatečné zdanění lidí s vyššími příjmy, ruší daňové úlevy pro pracující důchodce a omezuje paušály pro živnostníky.

Nečas: Rozhodnutí považuji za politicky poctivé

Jak ale včera vysvětlil právě „vůdce" rebelů, tedy Petr Tluchoř, proč ve sněmovně končí? „Na víkendovém kongresu jsme se snažili o změnu, ale bohužel racionální argumenty nepadaly na úrodnou půdu. Pád vlády a nástup komunistů k moci ale nechceme. Ráno, na zahájení pléna sněmovny, poslanci Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř složí svůj poslanecký mandát, aby nemuseli pro zvýšení daní hlasovat a současně tak nezpůsobili pád vlády,“ řekl včera večer Tluchoř.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas následně na to rozhodnutí všech tří ocenil. „Tato rozhodnutí považuji za politicky poctivá a lidsky důstojná. Oni si prostě podrželi svůj názor a řeší ho těmito dvěma politicky poctivými způsoby. Já tedy pevně věřím, že konflikt uvnitř klubu Občanské demokratické strany je tímto krokem pěti našich kolegů vyřešen,“ uvedl. 

Konec daňové krize i způsob, jak k němu občanští demokraté došli, přivítali také jejich koaliční partneři. 

„My jejich rozhodnutí vítáme, považujeme ho za chlapské řešení problému, který nastal. Věřím, že teď se situace stabilizuje, že schválíme veškeré potřebné zákony a že to celkově zklidní situaci na české politické scéně,“ myslí si za TOP 09 a starosty Petr Gazdík. 

Šéfka strany LIDEM Karolina Peake doufá, že shoda nebude platit jen pro daňový balíček, ale i pro ostatní klíčové zákony. 

Projdou církevní restituce?

Druhou spornou předlohu, kterou dnes budou poslanci projednávat, je totiž prováděcí zákon k reformě penzí, která byla schválena už dříve. Prezident Václav Klaus ale normu vetoval a zdůvodnil to tím, že na reformě nepanuje potřebná shoda mezi odborníky, politiky i ve společnosti.
  
Poslanci by se dnes měli dostat také k církevním restitucím. Sněmovna po vetu levicového Senátu k této normě odkládala hlasování a to kvůli postoji strany LIDEM. Ta totiž podmiňuje přijetí restitucí hlasováním o daňovém balíčku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…