Vláda si od EET slibuje omezení šedé ekonomiky a zlepšení výběru daní – zhruba o deset až patnáct miliard korun. Pravicová opozice ale tvrdí, že evidence tržeb ztíží život hlavně menším podnikatelům, obává se taky možného zneužití dat. Protože koalice dnes hlasovala v pevně určeném datu i hodině, podle pravice tímto postupem prý porušila sněmovní jednací řád. ODS už proto avizovala, že u Ústavního soudu napadne proceduru i samotný zákon.
O EET se ale poslanci vydatně „poprali“. K tomu se rozvinula diskuse o některých ustanoveních jednacího řádu a o obstrukcích levicové opozice v minulém volebním období, kdy sněmovna jednala i o víkendech a v noci. Kupříkladu místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (TOP/STAN) k tomu připomněl dlouhé projevy exposlance ČSSD Davida Ratha, který ve sněmovně při obstrukcích debatoval častokrát až do noci a každou chvíli podával návrh na přerušení bodu.
Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák ale hájil postup koalice, která prosadila pevný čas pro hlasování o zákonech. Sociální demokracie podle Sklenáka nezpochybňuje obstrukce jako nástroj opozice, po určité době ale musejí podle něho skončit, aby se nestaly obstrukce destrukcí. „Jsme svědky permanentní obstrukce TOP 09 a ODS, která hraničí se zpochybňováním parlamentní demokracie,“ připomněl Sklenák vůči koalici.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek k EET zdůraznil, že si neuměl představit, že vláda předloží zákon, který bude pro některé podnikatele likvidační.
Kalousek: Nedělejte z toho úplný Agrofert!
Kalousek si vzal zásadní slovo i těsně před hlasováním. „V poslanecké frakci TOP 09 je ještě 14 členů, kterým jste vzali možnost promluvit a předložit své návrhy. Vzali jsme vážně a s pokorou, že diskuse bude zkrácena. My jsme si proto k tomu diskusní příspěvky připravili na délku deset minut,“ zdůraznil Kalousek.
„Upozorňuji vás, že většina z nich má připravené návrhy, které je možné předložit ve třetím čtení a o kterých by se mělo hlasovat. A když tyto návrhy nebudou odhlasovány, tak jsme se ocitli mimo prostor diskuse,“ poznamenal Kalousek.
O chvíli později se vzedmula prudká debata o tom, zda poslanci podali, či nepodali návrh na skončení diskuse. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura podal námitku proti postupu předsedajícího, neboť podle něj nikdo nepodal návrh na ukončení rozpravy.
„Znásilnili jste parlamentní diskusi způsobem, který nemá obdoby v moderním parlamentarismu ČR," protestoval proti tomu i Miroslav Kalousek. A následně vytkl předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi, že jako řídící schůze podává návrhy, když podal návrh na skončení schůze.
„Z místa, kde sedíte, nemůžete předkládat návrhy a nelze o nich hlasovat. Nedělejte z toho úplný Agrofert,“ sdělil Hamáčkovi Kalousek. K výtkám se přidal i šéf poslanců ODS Stanjura.
„To je zneužití a ohýbání zákona,“ zdůraznil Stanjura. Jeho námitka ale nebyla přijata, stejně tak jako předchozí námitky.
"Přistupujete k proceduře hlasování způsobem, který nemá oporu v zákoně, a který nemá ani oporu v demokratických tradicích. My s vámi tuto hru v této místnosti hrát nebudeme. Svoji odpovědnost si ponesete sami. Doufám, že ne navždy, ale pro tento den, ty dvě demokratické strany, které jsou koaličním partnerem Agrofertu, demokratické nejsou rovněž,“ zvolal za debatním pultíkem těsně před hlasováním ještě Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová