Rutinní výjezd do jinak údajně bezpečné oblasti v Afghánistánu stál život čtyři české vojáky, pátý bude mít následky po zbytek života. Tragédie, která z různých stran zasáhla všechny a po několik dní je hlavním tématem na novinových stáncích i internetových serverech.
Tato událost ale naplno pustila uzdu širokému spektru názorů na účast České republiky a její armády v zahraničních misích. Pro jednu část obyvatelstva jsou vojáci padlými hrdiny, kteří bojovali na naši svobodu po boku našich spojenců. Pro jinou část lidí jde o mrtvé žoldáky, kteří přišli o život při výkonu své práce, o níž věděli, že je životu nebezpečná.
„Chtěl bych říci, že nezemřeli zbytečně, protože v Afghánistánu je jedna z nejvýznamnějších teroristických základen, která organizuje útoky vůči celému civilizovanému světu. Kromě již známých útoků v New Yorku bych chtěl připomenout útoky v Londýně, v Madridu, ale také v Bombaji, ač indická armáda nebyla v Afghánistánu nasazena. Není vyloučeno, že teroristé plánovali nebo plánují také útoky na další země a další města, včetně České republiky,“ uvedl k tomu na mimořádném brífinku prezident Miloš Zeman.
Čím intenzivněji se bude podle prezidenta v Afghánistánu bojovat, tím nižší je riziko, že budou zasaženi i nevinní civilní čeští občané. „V tomto je hluboký smysl jejich boje a v tomto je hluboký smysl jejich obětí,“ dodal prezident republiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka