Ministr zahraničních věcí uvedl, že by Česká republika měla přijmout údajné syrské sirotky, jak to prosazuje lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. Podle ministra zahraničí jsme dost velká země na to, abychom 15 „malým dětem“ pomohli.
„Pan premiér plánuje výstavbu centra pro 50 sirotků v Sýrii a postupně chce toto centrum rozšířit. To je opravdová a záslužná pomoc ohroženým dětem. Přesouvání dětí do cizího prostředí – jako by byly balíky slámy – je mimořádně neetické politikaření,“ komentoval to na Twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
ParlamentníListy.cz se proto zeptaly politiků, co o Petříčkově názoru soudí, případně zda tím vystupuje proti jednotné politice vlády, která ústy jejího předsedy prosazuje pomoc přímo v místě.
Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který je v Izraeli, na dotaz redakce nereagoval.
Exministr zahraničí, čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg, podporuje obě varianty. Jak přijetí nyní vybraných dětí, tak pomoc v místě.
„Neměli bychom vyloučit jakýkoliv způsob pomoci a navzájem se přestat kacéřovat. Je dobré pomoci na místě, ale sirotků bychom se ihned měli ujmout,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Schwarzenberg.
Naopak první místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip míní, že ministr zahraničních věcí poškozuje jednotný postup vlády.
„Dělá to proto, aby poškodil jednotný postup vlády, ale i popírá politiku ČSSD, když podporuje diplomaticky nepřijatelné aktivity europoslankyně za KDU-ČSL,“ řekl Filip.
„Pan Petříček a paní Šojdrová se chtějí postarat o sirotky ze Syrie, Afghánistánu, Iráku a dalších zemí, zatímco já bych se mnohem radši postaral o sirotky z Čech, Moravy a Slezska. Paní Šojdrová asi zapomněla, kdo ji zvolil, aby zastupovala jeho zájmy. Pan Petříček má v tomto ohledu situaci mnohem jednodušší, protože jeho nezvolil nikdo a nikam. Možná tedy hodlá v budoucnu kandidovat v Sýrii nebo v Afghánistánu a v takovém případě jeho konání rozumím,“ řekl redakci poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, Petříčkův stranický kolega.
Za ministra ani svou stranickou kolegyni se nepostavil europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Pan ministr by se měl seznámit nejdříve s celou problematikou a pak dělat závěry. Nechápu, proč chce například do České republiky stěhovat marocké a pákistánské děti a jak to právně zdůvodní. Jsem pro pomoc, ale která bude mít hlavu a patu. Zatím mě nikdo v mém názoru nepřesvědčil. Ty děti nejsou sirotci. Jen jsou bez doprovodu. Tak je pojďme vrátit do biologických rodin a pomozme těm rodinám. To podle mě má větší význam,“ má jasno Zdechovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka