Když před zhruba dvěma roky Andrej Babiš v jednom z rozhovorů, které poskytl médiím, překvapivě ostře zkritizoval poměry v zemi, asi jen málokdo by věřil, že do té doby spíše v pozadí se držící veleúspěšný podnikatel a šéf Agrofertu, usedne v poslanecké lavici. A co víc, dost možná i ve vládě.
Jenže Babiš měl „tah na bránu“, vybudoval hnutí ANO 2011, z kterého vzniklo současné ANO – hnutí, o kterém mnozí hovoří jako o skutečném vítězi předčasných voleb (i když bylo druhé za ČSSD – ovšem s poměrně těsným rozdílem). V čem je jiný? Čím mohl okouzlit Čechy? Co od něj očekávají? To jsou vše otázky, které se nabízejí. Stojí za tím jeho obrovské bohatství? Úspěch, kterého dosáhl s firmou? Zafungoval lidský pud, kdy jsou k silným a úspěšným jedincům přitahováni ti slabší, a to z jakýchkoli důvodů, včetně vlastního profitu?
„Řekl bych, že následovat úspěšného člověka je při jmenování těch faktorů faktor poměrně podružný, spíše někde v pozadí. Co ale odhalily naše výzkumy veřejného mínění, je to, že lidé v Česku trpí již více jak deset let nedostatkem silných a kompetentních vůdců. V angličtině je na to speciální výraz, který čeština ani neumí přesně přeložit. Nicméně slovo vůdce je mu nejbližší,“ řekl ParlamentnímListům.cz sociolog a ředitel agentury STEM Jan Hartl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová