Zadlužení lidé dostanou šanci, jak začít znovu a s čistým nezadluženým štítem. Alespoň tak to prezentuje ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier (ČSSD). Koluje kolem toho řada otazníků, a tak je na místě se zeptat i obou politiků, co si o snahách o plošném oddlužení myslí.
„Jako oranžovému poslanci se mi v rámci týmové loajality podobné nápady jen velmi těžko komentují. Abych byl upřímný, v názorech se rozcházíme takřka ve všem. Možná to bude tím, že jsem příliš obyčejný. Žil jsem i žiji normálním všedním životem. Mezi obyčejnými lidmi. Několik desetiletí jsem měl a stále mám naprosto běžné povolání. Proto se i díky tomu pragmaticky dívám na politiku. Jak by měla fungovat, komu sloužit. I když než dívám, se stále více hodí říci, že ‚zírám‘. Podobně jako na ztřeštěné nápady tohoto pana ministra bez portfeje,“ přiznal ParlamentnímListům.cz poslanec ČSSD Jiří Koskuba.
Jak dodal, mnohdy mu totiž nepřipadají ani tak ‚kavárenské‘, jak mu někteří kritici podsouvají. „Ledaže by ke kávě podávali minimálně půl litru hodně silné kořalky a snad i balíček cigaret s marihuanou či dýmku s opiem. Nu a i tento nápad, je-li to pravda, svědčí pro to, že než jej jeho autor sepsal či vyslovil, zřejmě požil vše naráz. A ještě velmi rychle. Zda to ČSSD ztrácející voliče prospívá, nechť posoudí pan premiér. Je to jeho právo. Ale i povinnost,“ konstatoval Koskuba.
Koskuba: Pomocnou ruku ano, ale ne dovolit, aby se někdo pakoval
Připomněl, že opakovaně za svoji krátkou poslaneckou kariéru naznačil, že vyznává řád a pořádek. „Pochopitelně, ona jsou práva, ale také povinnosti. Pro všechny a bez výjimky! Jistě, jsou lidé, kteří se dostali do problémů s minimálním, či dokonce bez vlastního zavinění. Těm by stát měl nabídnout pomocnou ruku. Avšak rychle, cíleně, účelně a zcela průhledně. Rovněž by měl zamezit tomu, aby se na jejich neštěstí či smůle někdo systematicky pakoval. Tomu rozumím, to jsem ochoten i podporovat, prosazovat. Nicméně kategoricky odmítám, aby kdokoliv v této zemi vytrvale až věčně parazitoval na ‚těch hlupácích‘, co poctivě a stále dodržují patřičná pravidla. Například vzdělávají se a je-li možnost, tak pracují, platí účty i daně. Přitom je mi úplně fuk, z jakých vrstev podobní ‚vyčůránci‘ pochází a jakou mají barvu pleti,“ pokračoval dál v komentáři tohoto tématu sociálnědemokratický poslanec.
DALŚÍ KOMENTÁŘE TÝDNŮ ČTĚTE ZDE
Zaznamenal prý též, že jisté organizace, včetně těch od „Velkého odposlouchávacího bratra“ za mořem, nás (Českou republiku) kritizují za diskriminaci hlavně cikánského etnika.
Co kdyby si ti velcí kritici vzali některé skupny lidí domů?
„Ale přes řadu nedostatků ve fungování státu nemohu v tomto bodě s jakýmkoliv nařčením ČR z diskriminace až rasismu souhlasit. Zvláště pak ze země, kde zbytečky původního obyvatelstva žijí v rezervacích. A ještě za mého mládí museli tamní černí občané bojovat za volnost výběru místa v autobuse. Znám řadu romských rodin, které žijí naprosto řádným životem. Ty jsou jistě hodny zvýšené ochrany před jakoukoliv xenofobií. Ale potom kupodivu nepotřebují podobné dienstbierovské aktivity. Pak tu však existuje značná skupina nepřizpůsobivých, bez ohledu na jejich národnost, kteří nikdy nepřijmou pravidla většinové společnosti. I kdyby se stát rozkrájel. Je poněkud zvláštní, že právě je si ti velcí kritici ČR nevezmou k sobě domů. A neukážou nám, jak jsme byli neschopní,“ uzavřel téma Koskuba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová