Za nejzpochybňovanější z kauz, které ve svém souhrnu podtrhly Petru Nečasovi premiérské křeslo, je považován případ údajné korupce tří exposlanců ODS Ivana Fuksy, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra. Poté, co státní zastupitelství nevyloučilo, že by mezi podezřelými v aféře údajného uplácení mohl být i odstupující předseda vlády Petr Nečas, vyrojilo se množství více či méně fundovaných zdůvodnění, kterými jeho zastánci vysvětlují, proč se o trestný čin nemůže v tomto případě jednat.
Často se uvádí, že rozdělování vlivu, pozic a odměn je podstatou politiky, politického obchodu, na což se ostatně v pátečním vystoupení před sněmovnou odvolával i Petr Nečas. Děje se tak prý i v zemích s neskonale vyšší kulturou než u nás. „Politici úplně zapomněli, že politika by měla být primárně úplně o něčem jiném. Podstatou politiky by mělo být hájit nějaký veřejný zájem nebo zájem určitých skupin voličů. Při tom nemůže být politik motivován úplatky v širším slova smyslu, aby veřejný zájem nehájil,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz advokátka Hana Marvanová.
Česká politika je v rozporu s tím, o čem by měla být
Sama strávila v Poslanecké sněmovně téměř sedm let ve třech funkčních obdobích. Během toho posledního se vzdala poslaneckého mandátu na protest proti programovým ústupkům Unie svobody sociálním demokratům a z vrcholné politiky odešla do advokacie. V posledních letech se angažuje v protikorupčních aktivitách, je signatářkou iniciativy Veřejnost proti korupci a působí v platformě Vraťte nám stát.
To, že se u nás takové kšeftaření s trafikami praktikuje, považuje za velmi pokleslou politickou kulturu. „Jedině soud může rozhodnout, jestli jde v tomto případě o úplatkářství nebo ne. Ale i kdyby soud shledal, že to v tomto konkrétním případě trestný čin není, tak to neznamená, že to, co se praktikuje, je správné. Naše politika se tím dostává na scestí, je to cesta do pekel, protože je to v rozporu s tím, o čem by měla být. A to se politici ještě hájí, že to je podstata politiky a že v takovém případě můžeme politiku zrušit,“ říká Hana Marvanová.
Když poslanci skládali slib, o trafikách za složení mandátu nemluvili
Koordinátor a analytik Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka si bere na pomoc paragraf 334 trestního zákoníku. „Podle toho, jak ve svém prvním odstavci definuje pojem úplatek, tak podle mého názoru o úplatek jde. Navíc, když poslanci skládali svůj slib, tak v jeho textu nebylo uvedeno, že budou dostávat nějaké posty ve státních institucích za to, že se vzdají mandátu. Tak já si myslím, že o korupci jde. Ale je pravda, že to je kontroverzní téma a bude na soudu, jak tuto problematiku posoudí,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Soukenka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník