Jaký je postoj Česka k protiruským sankcím, se snažil už minulou středu odpoledne poslancům vysvětlit třeba premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Sobotka totiž na summitu EU, který se konal o víkendu 30. a 31. srpna, naznačil, že sankce EU proti Rusku považuje za kontraproduktivní. Za tento postoj byl ale zvláště pravicovou opozicí v Česku později kritizován.
„Nemohl jsem tu noc ze 30. srpna podpořit sankce, neboť žádný konkrétní návrh tehdy na stole nebyl,“ zdůraznil minulý týden Sobotka před poslanci.
„Byla zaúkolována Evropská komise, aby zavedla sankce v situaci, kdy jsme neznali podrobnosti návrhu, a vyhradil jsem si tak právo, abych s některou částí návrhu vyjádřil nesouhlas. Pokládal jsem za nemožné, abych podepsal blanko šek, neboť nebyla známa struktura sankcí. Já se domnívám, že každý z vás by se musel zachovat stejně,“ vysvětloval poslancům také Sobotka.
Státy Evropské unie podle něj až později předložily návrh konkrétních sankcí a česká vláda tak mohla připravit expoziční materiál. Nakonec vláda schválila mandát pro naše vyjednavače.
B. Sobotka: Postupoval jsem v zájmu ČR
„Jsem přesvědčený o tom, že vláda nemohla postupovat jinak. Postupovali jsme v zájmu ČR, neboť posouzení sankcí patří mezi úkoly každé odpovědné vlády. Musím zdůraznit, že tak nakonec postupovaly všechny členské státy Unie, kdy si vyhodnocovaly dopady sankcí na svou ekonomiku,“ zdůraznil navíc předseda vlády.
Připomínky vznesla podle Sobotky řada zemí, české se týkaly omezení strojírenského exportu a vývozu technologií pro zpracování ropy. Pokud by nebyly zohledněny, v případě obráběcích strojů by byl výpadek exportu podle premiéra kolem tří miliard korun a v případě technologií pro ropný průmysl kolem pěti miliard ročně.
Zatím v platnost nevstoupí
Nové sankce proti Rusku, nad nimiž se nedávno EU dohodla, podle předsedy vlády zatím nevstoupí v platnost. Osmadvacítka totiž prý zkusí počkat, jestli na Ukrajině vydrží příměří. V Bruselu se na tom na mimořádné schůzce dohodli velvyslanci zemí Unie. V případě příznivého vývoje by sankce mohli zmírnit, v opačném případě zpřísnit.
Čerstvé sankce se vztahují hlavně na ruské ropné firmy ve státním vlastnictví. ČR a další země už dřív prosadily, aby se sankce téměř netýkaly vývozu strojů pro ruské nevojenské podniky.
Proti slovům Sobotky ale minulou středu protestoval třeba předseda ODS Petra Fiala. „Takto se nedá na mezinárodní scéně nic udělat, v ČR jakoby nějaká zahraniční politika chyběla,“ kritizoval předsedu vlády za sněmovním pultíkem Fiala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Olga Böhmová