Výzva k odchodu z ČSSD se podle Zaorálka týká i jeho kolegyně z vedení strany, místopředsedkyně strany Marie Benešové, jež veřejně podpořila Zemana, stejně jako třeba čestný předseda sociální demokracie Valtr Komárek či senátor a bývalý moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas. Podporu Zemanovi vyjádřil i nestranický člen senátorského klubu ČSSD Pavel Lebeda.
„Má jiného kandidáta, který patří k jiné politické straně. No tak by měl do ní odejít. Pokud je nějaká volební kampaň a ta strana do ní jde, tak pokud jsem členem té strany, tak bych měl respektovat, když jsme se demokraticky dobrali nějakého rozhodnutí, že jsem součástí určitého útvaru, který má určité hodnoty, nějak se dohodl a podle toho se chová. Ale není možné být v jedné straně a vést kampaň za nějakou stranu druhou,“ prohlásil Zaorálek pro čtvrteční vysílání Dvaceti minut Radiožurnálu.
O tom, že je to téma velmi citlivé a že Zaorálek pro svůj krajní postoj nemá v ČSSD vyhraněnou podporu svědčí i to, že podporu jeho stanovisku vyjádřilo velmi málo předáků ČSSD. Ačkoli ParlamentníListy.cz oslovily drtivou většinu poslanců a senátorů, odpověděla jen malá část.
To byste museli vyloučit většinu členů ČSSD
Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola dokonce upozorňuje na to, že pokud by se aplikoval Zaorálkův návrh, musela by být z ČSSD vyloučena většina členů. „S názorem Lubomíra Zaorálka, kterého si jinak velmi vážím, nemohu souhlasit. Obávám se totiž, s ohledem na znalost názoru členské základny, že by se poté smrskla na stranu velikosti LIDEM. A to si jistě nepřeje ani pan Zaorálek,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Zimola.
O tom, co říká Zimola, svědčí údajná příhoda, která se prý stala v pražské ČSSD. V budově pražského magistrátu je zastupitelský klub ČSSD, jehož členem byl i Jiří Dienstbier. Ten prý jednou přišel do zasedací místnosti klubu a tam byl na dveřích vylepený plakát podporující Miloše Zemana. Dienstbier si měl poté dle tohoto příběhu stěžovat předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi. Ten prý přikázal, aby v regionech v kancelářích ČSSD byly vylepeny plakáty Dienstbiera. To ale prý mnozí šéfové regionů odmítli.
Samotný Dienstbier na dotaz ParlamentníchListů.cz, zda by se mu líbilo vylučování těch členů ČSSD, kteří podporují Miloše Zemana, neodpověděl.
Osmdesát procent členů strany podpoří Zemana
Vyloučení by se týkalo dokonce i čestného předsedy strany, který podporuje Zemana. „To je blábol. Nehodlám stranu opouštět, proč bych měl? Mohu mít svůj svobodný názor a nenechám se svázat. Vnímám to jako snahu podřídit Ústavu stranickým usnesením,“ říká pro ParlamentníListy.cz čestný předseda ČSSD Valtr Komárek.
To, co řekl Zimola, potvrzuje i známý hudebník a člen ČSSD František Ringo Čech. „Sociální demokracie to vyřeší už osvědčenou cestou. Sociální demokraté udělají to, co udělali před volbou Miloše Zemana na prezidenta poprvé. Slíbili mu, že ho zvolí, a nezvolili. Tentokrát slíbí, že ho nezvolí, napraví to osmdesát procent členů strany tím, že ho zvolí. A ze strany nevystoupí nikdo. Já mám jediného kandidáta, a tím je Miloš Zeman. Nevím, proč bych to měl měnit. O tom, kdo by měl ze strany odejít ale nerozhoduje pan Zaorálek. Je to nedemokratické a srovnatelné s panem Bártou, který šel k soudu za to, že dával peníze svým spolustraníkům za loajalitu. Tohle je to samé v bledě modrém. Jen se nedávají peníze, ale vyhrožuje se,“ uvedl Zemanův podporovatel.
Zaorálek podrazil Zemana a tím pomohl Klausovi
Místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová si útok od Zaorálka nenechala líbit. „Lidé, kteří se zasadili zradou o pravicového kandidáta na Hradě, nemají právo moralizovat. Takovéto tlaky považuji za kontraproduktivní,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Benešová. Ta tak narážela na to, že v předminulé prezidentské volbě Zaorálek na Hrad nepodpořil kandidáta ČSSD Miloše Zemana a byl tak nakonec zvolen Václav Klaus.
„S takovým postojem Lubomíra Zaorálka nesouhlasím,“ uvedl stručně středočeský hejtman a senátor Josef Řihák.
Zaorálka odsoudil i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který Zemana podporuje. „Považuji výzvu Luboše Zaorálka za úsměvnou, zejména proto, že to říká právě on. Luboš Zaorálek před lety nerespektoval stranické referendum, které nominovalo Zemana na Hrad. De facto to byl tedy i Luboš Zaorálek, který umožnil zvolení Klause prezidentem. Dnes by k tomuto tématu měl být velmi zdrženlivý.“
Kdopak nerespektoval usnesení ČSSD?
Místopředseda ČSSD a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach ale říká, že to prý bylo trošku jinak. „Osobně jsem s Lubomírem Zaorálkem ráno hovořil. Ujistil mě, že nic takového neřekl. A já nemám důvod mu nevěřit. V opačném případě bych považoval za nešťastné v této době vyvolávat podobné vnitrostranické spory, které by mohly negativně ovlivnit volební výsledek našeho kandidáta na prezidenta,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.
Podle Aktuálně.cz Zaorálek ale svá slova ve vyjádření pro server znovu potvrdil. „Podle něj nemají v sociální demokracii co dělat a měli by z ní odejít. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas, deníku Aktuálně.cz následně svá slova potvrdil,“ píše server.
Předminulou prezidentskou volbu Zaorálkovi připomněl i senátor Jaroslav Sykáček: „Pan místopředseda by si měl v prvé řadě uvědomit, kdo způsobil, že už před lety nebyl zvolen prezidentem Miloš Zeman, nýbrž Václav Klaus. Já to rozhodně nebyl! Byli to bohužel mnozí sociální demokraté, kteří na vysokých politických i stranických postech sedí dodnes. Kdyby tehdy tito sociální demokraté nezklamali, mohla mít ČSSD silného a úspěšného předsedu nebo ´svého´prezidenta dodnes a nemuseli bychom teď řešit otázku, kdo má v partaji zůstat a kdo odejít.“
„Nejsem si jistá, že je to správná výzva a že to u členů ČSSD nevyvolá nežádoucí emoce, které si nikdo nepřeje,“ uvádí senátorka Eva Richtrová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík