Prezident Miloš Zeman se prostřednictvím rozhovoru pro ParlamentníListy.cz obsáhle vyjádřil k situaci v Afghánistánu. Zkritizoval počínání Spojených států i NATO, které podle něho selhalo, což otevírá otázky o prospěšnosti jeho existence.
„Podle mého názoru odchodem z Afghánistánu Američané ztratili prestiž světového lídra a samo NATO teď vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence. Je potřeba si uvědomit, že když zvyšujeme výdaje na obranu, očekáváme za to nějakou protihodnotu a tou je právě ochrana před mezinárodním terorismem. Jestliže zde NATO selhalo, mělo by to vést i k přehodnocení našich obranných výdajů a k většímu důrazu na obranu národní bezpečnosti.
Vzhledem k tomu, že až dosud byly naše obranné výdaje motivovány spíše požadavky Severoatlantické aliance a tyto požadavky jsou zase motivovány přáním zahraničních zbrojařských firem, tak si myslím, že naše zbrojní výdaje by se nyní, když investovat do NATO je tak trochu vyhazováním peněz, měly soustředit na národní obrany, na národní akvizice. Jako příklad jsem uváděl nákup dronů z Izraele, ale i podporu domácího zbrojního průmyslu a nekupovat všechno ze zahraničí. Jinými slovy, důraz na národní armádu a národní stát by byl přirozeným důsledkem selhání NATO v Afghánistánu. Byla to jediná příležitost, kdy NATO mohlo bojovat. Takové to poštěkávání na Rusko a Čínu není zajímavé. Při této jediné příležitosti znovu opakuji, NATO dramaticky selhalo,“ dodal Zeman pro ParlamentníListy.cz
ParlamentníListy.cz se obrátily na politiky všech parlamentních stran s otázkou, jaký postoj k tomuto prezidentovu vyjádření zaujímají. Specificky pokud jde o selhání NATO.
„Jak se v poslední době častěji stává, prezident Zeman vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence. NATO v Afghánistánu nepůsobilo, pouze jednotlivé státy. Představa národní obrany mimo NATO je jak groteskní, tak absurdní,“ je přesvědčen čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.
Poslankyně hnutí ANO Barbora Kořanová považuje stažení aliančních vojsk z Afghánistánu za chybu. „Je namístě ptát se, co tedy bylo smyslem dvacet let dlouhé mise, která byla zaplacena i životy českých vojáků. Afghánistán se v podstatě vzdal bez boje i přes jeho převahu na zemi a ve vzduchu. Na druhou stranu je dost možné, že budeme čelit hrozbě radikálního islámu ze strany hnutí Tálibán, a NATO je v tomto směru pro nás klíčovým partnerem. Jsem pro existenci NATO i naše členství v této organizaci,“ uvádí Kořanová.
„Jsem rád, že konečně i prezident Zeman začíná mít na NATO názor, který má SPD dlouhodobě. Hnutí SPD prosazuje změnu koncepce a strategie české armády – místo drahého expedičního sboru pro zahraniční mise se musí armáda soustředit na obranu území ČR a našich občanů. Příkladem nám může byt Rakousko, které není členem NATO. Hnutí SPD prosazuje referendum o vystoupení z EU a z NATO, aby sami naši občané rozhodli o své budoucnosti ve své zemi,“ uvedl šéf SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura.
Podle místopředsedy ODS a europoslance Alexandra Vondry je NATO především organizací kolektivní obrany. „Mise v Afghánistánu šla za tento rámec a je jasné, že se v budoucnosti máme soustředit víc na původní cíl Aliance. NATO se vrací ke kořenům, je hloupost zpochybňovat ho jako celek. A ona dvě procenta na obranu jsou investicí zejména do naší obrany. Společně s NATO nás to stojí míň. Kdybychom se měli bránit bez spojenců, utratili bychom daleko víc,“ konstatuje Vondra.
„Překotný a chaotický útěk vojsk NATO z Afghánistánu dokazuje, že dlouhodobá vojenská okupace středně velkého území se vzdorovitým a odhodlaným národem zcela jiných kulturních hodnot je nejen z vojenského, ale i ekonomického hlediska dlouhodobě neudržitelná. A to i pro ty nejbohatší a nejsilnější země na světě. Souhlasím proto s panem prezidentem, že právě tyto vojenské katastrofy nám vysílají jasný vzkaz – že je potřeba podporovat hlavně domácí obranný a bezpečnostní průmysl. Že jsme na dobré cestě, ukazuje pohotovost a nasazení Armády České republiky, která právě dopravila v pořádku z Kábulu další ohrožené tlumočníky s rodinami,“ uvádí poslanec ČSSD Antonín Staněk.
První místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip byl v tomto případě stručný. „Tentokrát s prezidentem souhlasím,“ reagoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.