Středeční dění v Poslanecké sněmovně podle mediálního odborníka Petra Žantovského ukázalo, že ODS je na konci svých sil. „Za sebe musím říct bohužel, protože to byla strana, která měla neobyčejný potenciál, byla to strana, která jediná v postkomunistické Evropě zastávala – záměrně mluvím v minulém čase, protože už to neplatí – liberálně-konzervativní východiska, thatcherovský ideál svobodného trhu, a to je něco, co jsme v jiných východních zemích neviděli,“ začíná pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský ohlédnutí za uplynulým týdnem v médiích.
„Takový komentář se v médiích nedočtete, protože novináře většinou nezajímají ideová východiska nebo ideový potenciál stran, protože se věnují hlavně praktické politice, která je velmi dobře vidět nebo je efektní, ale co je za ní, pokud za ní něco je, tak tomu se věnují podstatně méně, neřkuli vůbec. ODS ale byla skutečně jedinou standardní pravicovou stranou v postsovětském bloku, a to, že spáchala v těchto dnech harakiri způsobem, jakým to udělala, je smutné a já z toho žádnou radost nemám, i když jsem ji už v posledních dvojích volbách nevolil,“ přiznává Petr Žantovský.
Ve finále padne předsednictví ODS na Miroslavu Němcovou
Podle mediálního odborníka za nynější stav nemohou poslanci Tomáš Úlehla či Jan Florián, ale celková atmosféra ODS od nástupu Mirka Topolánka, který ze strany původně ideově profilované udělal jakési sdružení podporujících eseróček. „Když se dnes podíváte na představitele ODS, tak máte velký problém vytipovat někoho, kdo by mohl být budoucím předsedou. Když pomineme paní Němcovou, tak skoro každý člověk z vrcholného vedení, z viditelných person ODS, má nějakou přímou vazbu na nějaké lokální či regionální ekonomické podnikatele,“ upozorňuje Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník