Změny v zákoníku práce mají zelenou

09.09.2011 9:32 | Zprávy

Poslanci v rychlém sledu schválili půl hodiny po zahájení své dnešní schůze první bod a to změny v zákoníku práce. Předloha míří do Senátu, kde má ČSSD většinu.

Změny v zákoníku práce mají zelenou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolína Peake ve sněmovně

Nový zákoník práce má podle koaličních návrhů přinést větší pružnost pracovního trhu a vytvoření nových pracovních míst. Jenže právě úpravy podle opozice pocítí všichni zaměstnanci a to negativně. Novela totiž prý oslabuje postavení zaměstnanců i odborů a naopak posiluje postavení zaměstnavatelů.

Předseda KSČM Vojtěch Filip dokonce na konto zákona řekl, že změna zákoníku práce je nepřijatelná, protože "přivodí poruchy v pracovněprávních vztazích". "Tento zákoník práce je třeba odmítnout," uvedl za sněmovním pultíkem.

V novele je totiž uvedeno, že se má měnit výše odstupného, zkušební doba u klíčových pracovníků nebo opakované zaměstnávání na dobu určitou. Autor zákona, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek s tím ale nesouhlasí a je přesvědčen o tom, že právě nový zákoník přinese zpružnění pracovního trhu.

TÉMA: Vládní reformy

„Bude možnost uzavřít na delší dobu pracovní poměr na dobu určitou, ale na druhé straně bude zamezeno spekulativnímu opakování pracovních poměrů na dobu určitou, třeba po 2 nebo 3 měsících, což dnes je možné," vysvětlil dnes ráno pro Český rozhlas Drábek.

„Druhá základní změna je výše odstupného. Zaměstnavatel v prvním roce trvání pracovního poměru bude vyplácet pouze jednoměsíční odstupné, v druhém roce dvouměsíční odstupné a až od třetího roku plné tříměsíční odstupné," uzavřel toto téma.

Co vládní novela zákoníku práce přináší? Odstupné se podle schválené předlohy bude řídit počtem odpracovaných let a omezuje se zaměstnávání na dobu určitou. Výše odstupného se nově má řídit počtem odpracovaných let. Člověk, který odpracuje v podniku méně než rok, při propuštění dostane jeden průměrný měsíční plat. Pokud bude ve firmě od jednoho do dvou let, náležet mu budou dva platy. Když odpracuje více než dva roky, dosáhne jako dosud jeho odstupné výše tří průměrných výdělků. To má podle vlády více motivovat zaměstnavatele k tvorbě pracovních míst na dobu neurčitou.
    

Na doporučení sněmovního výboru pro sociální politiku byla do novely zapracována pravidla pro vyplácení odstupného v okamžiku, kdy zaměstnanec dostane výpověď uprostřed tzv. vyrovnávacího období. Jde o situaci, kdy zaměstnavatel uplatňuje konto pracovní doby. V takovém případě by měl zaměstnanec právo na trojnásobek průměrného výdělku a k tomu ještě odpovídající částku podle odpracovaných let.

Drábek: Vyhověl jsem sociálním partnerům

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) novelu přímo v dolní komoře hájil. Podle něj jde o jednoznačný krok k lepší srozumitelnosti zákona i k větší právní ochraně zaměstnanců. Drábek řekl, že v tomto případě vyhověl sociálním partnerům a že jde o úpravu, která má tento nástroj učinit pružnějším. Dodal, že kromě této úpravy už sociální partneři nebudou požadovat v novele žádné další změny.
    

Novela mimo jiné zvyšuje časový limit na dohodu o provedení práce z nynějších 150 hodin za rok na 300 hodin ročně. Novela zároveň nastavuje strop měsíčního příjmu na základě dohody o provedení práce na 10 tisíc korun. Z příjmů nad tuto částku se pak bude platit zdravotní a sociální pojištění. Práce na dobu určitou by podle novely neměla přesáhnout tři roky a u stejného podniku by se neměla opakovat víc než třikrát po sobě.
    

Zaměstnavateli dává novela možnost propustit zaměstnance, pokud ten zvláště hrubým způsobem poruší režim v pracovní neschopnosti. Týkat se to má prvních 21 dnů pracovní neschopnosti, kdy nemocenskou vyplácejí zaměstnavatelé. Současně s tím uloží zákon zaměstnancům povinnost, aby se v této době zdržovali v místě pobytu a dodržovali stanovené podmínky, například pokud jde o vycházky.

Čtěte také:

Možná jste nečetli:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…