ParlamentníListy.cz
» Politika » Senát » „Vzpoura!“ Zeman chce prošetřit konání Fischera, Vystrčila a dalších. Reakce jsou závažné. Promluvili i vlivní politici z minulosti
„Vzpoura!“ Zeman chce prošetřit konání Fischera, Vystrčila a dalších. Reakce jsou závažné. Promluvili i vlivní politici z minulosti
30.06.2022 19:27 | Komentář
Prezident Miloš Zeman předal ve středu ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření toho, že se v souvislosti se Zemanovým onemocněním mohl stát trestný čin sabotáže. V podnětu upozornil na to, že jakožto přímo volená hlava státu byl nucen čelit pokusu o zbavení svých pravomocí. ParlamentníListy.cz se politiků v anketě zeptaly, co i o tom myslí.
reklama
„Tento podnět není veden snahou drakonického postihu konkrétních osob, ale v rámci ústavních kautel k prověření a objasnění situace, kdy prezident republiky, jakožto přímou volbou lidu volená hlava státu, byl nucen čelit pokusu o zbavení svých pravomocí postupem dle čl. 66 Ústavy ČR,“ píše se v prohlášení, že jde spíše o snahu celou věc vyšetřit, než někoho trestně stíhat. Ministr spravedlnosti oznámil, že podnět postoupí příslušným orgánům.
Prezident Zeman byl vloni 10. října, den po sněmovních volbách, převezen na kliniku intenzivní medicíny pražské Ústřední vojenské nemocnice. Podle zprávy lékařů, kterou od ÚVN později obdržel a zveřejnil předseda Senátu Miloš Vystrčil, Zeman nebyl v té době schopen vykonávat pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu byla podle konstatování lékařů krajně nejistá. Někteří poslanci a senátoři začali v té době uvažovat o dočasném převodu pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, to podle článku 66 ústavy. Miloš Zeman snahy o převod pravomocí označil v únoru v rozhovoru pro MF Dnes za pokus o puč.
„Pan prezident si chce nejspíš ověřit, zda onen horlivý až ‚koniášovský‘ postup některých zvlášť aktivních senátorů nebyl za hranou nejen lidské etiky, ale především i ústavnosti, což bude jenom přínosné,“ konstatovala pro ParlamentníListy.cz Marie Benešová, ministryně spravedlnosti v letech 2013 až 2014 a poté i 2019 až 2021.
„Neznám podrobnosti podání, a proto nemohu soudit. Sám jsem prezidenta v době jeho hospitalizace navštívil a péče o něho byla výborná,“ prozradil Stanislav Křeček, veřejný ochránce práv – ombudsman.
„Nesmysl, pokud si tedy pan prezident nemyslí, že sabotáže proti němu činili lékaři (tak jak si to myslíval Stalin). Lékařské zprávy byly takové, že předseda Senátu a senátní komise pro ústavu byli povinni zvažovat postup podle příslušného článku ústavy,“ vysvětlil senátor Michael Canov, místopředseda ústavně právního výboru Senátu Parlamentu ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.