Zeman dále řekl, že Vídeňská úmluva, upravující diplomatické vztahy mezi státy a mezinárodní právo, velvyslancům zakazuje vměšování do vnitřních záležitostí a to prý velvyslanec USA v ČR Andrew Schapiro svou kritikou Zemanovy cesty do Moskvy porušil.
Drzost! Chová se jako říšský protektor
K věci se vyjádřil senátor Jaroslav Doubrava, který si vůbec nebral servítky. „Souhlasím s názorem pana prezidenta, že Putin není sebevrah a nejen, že neplánuje, jsem přesvědčen, že on nikdy žádný útok na pobaltské státy ani neplánoval. S čím ale s prezidentem souhlasit nemohu, je jeho názor na Krym. Anexí je násilné odtržení Kosova od Jugoslávie za cenu desetitisíců zabitých Srbů. Území Kosova vždy patřilo k Srbsku a tak bych s argumenty mohl pokračovat. Krym se k Ruské federaci vrátil na základě referenda, ve kterém se téměř sto procent občanů pro oddělení od Ukrajiny vyslovilo. Navíc Krym byl součástí Ruska a k Ukrajině byl přičleněn rozhodnutím N. S. Chruščova. Proto jeho oddělení nemohu za anexi považovat,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor Jaroslav Doubrava.
„Naprosto souhlasím ale s tím, že činnost velvyslance USA Schapira, nejen jeho kritika cesty našeho prezidenta do Moskvy, odpovědný je i za vyvolání hysterie na Albertově, je bezprecedentním porušením mezinárodních úmluv a měl být už dávno z republiky vyhoštěn! Je to neskutečná drzost. Myslí si, že oni písknou a my se před nimi budeme plazit. Pan velvyslanec si spletl svou funkci s funkcí říšského protektora. Platí starý vtip: ´Víte proč v USA nejsou žádné převraty, války a revoluce? Protože tam nemají americké velvyslanectví,“ dodal Doubrava.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík