ČSSD v Senátu neuspěla. Odklad účinnosti občanského zákoníku se nekoná

25.01.2012 17:59 | Zprávy

Opoziční ČSSD se ve středu nepodařilo v Senátu prosadit odklad účinnosti nového občanského zákoníku o dva roky, ač má v horní komoře většinu. Senátoři nepřijali ke kodexu žádné usnesení. Předloha tak míří k prezidentovi Václavu Klausovi.

ČSSD v Senátu neuspěla. Odklad účinnosti občanského zákoníku se nekoná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát

Odklad účinnosti navrhl senátní ústavně-právní výbor. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) s tím nesouhlasil. Prakticky by podle něho nastaly čtyři roky právního vakua. Pro změnu hlasovalo 29 ze 61 přítomných senátorů. Hlasování se podle záznamu zdrželi i tři sociální demokraté - Miroslav Krejča, Jiří Bis a Vladimír Dryml.

Senát nepřijal ani usnesení, podle kterého by kodex přijal ve sněmovním znění, ani návrh Zdeňka Škromacha (ČSSD) na zamítnutí zákona. Pro zamítnutí se vyslovili jen čtyři členové horní komory.

"Považuji to za velkolepý historický úspěch. Jsem velice rád, že se nám o kvalitách nového občanského zákoníku podařilo přesvědčit jak nezařazené senátory, tak i některé odborníky z řad senátorů ČSSD,“ reagoval Pospíšil na rozhodnutí horní komory.

Chyb a vad má zákon minimum, hájil Pospíšil

O kodexu debatovali senátoři už dopoledne. Pospíšil předlohu hájil hlavně tím, že podle něho přinese lidem nové možnosti a šance a výrazně ochraňuje jejich práva. "Opravdových vad a chyb má zákon minimum," podotkl Pospíšil. Škromach ale kodexu vyčítal údajnou složitost a anachronismy, například výměnky. "Lidé neudělají nic bez pomoci advokáta," tvrdí Škromach.

Na diskontinuitu nové normy se současným občanským zákoníkem a na změny pojmů poukazoval Jiří Dienstbier (ČSSD). Povedou podle něho k nejistotě v právních vztazích. Dienstbier kritizoval také to, že senátoři měli ve výborech na projednání rozsáhlého kodexu jen měsíc.

Pro schválení zákoníku beze změn se naopak vyslovila předsedkyně klubu TOP 09 a Starostů Soňa Paukrtová, podle níž si občané zaslouží, aby kodex platil už od roku 2014. Senátu by podle ní nepříslušelo ani normu zamítat.

Zákoník klade podle předkladatelů větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran. Novými pravidly se bude řídit například dědictví a bude možné osvojit i zletilou osobu. V případě dohody o odděleném majetku manželů norma posiluje ochranu ekonomicky slabšího v manželském páru. Definice rodiny, manželství a rozvodu by měla zůstat v podstatě stejná jako v současnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…