Osud přímé volby prezidenta začíná černat, čím více se blíží termín, kdy zásadní změnu ústavního pořádku i z pohledu posledních sta let začnou řešit senátoři. Podle sond, které mezi muži a ženami horní komory parlamentu provedla česká média, je méně než polovina senátorů rozhodnuta přímou volbu podpořit. Nerozhodnutí či odpůrci přímé volby uvádějí různé argumenty, od potřeby zmenšit pravomoc přímo voleného prezidenta, aby nedošlo k narušení parlamentní demokracie, až po postoj opačný, kdy zní požadavek pravomoci hlavy státu naopak posílit, protože prezident bude mít přímý mandát od občanů.
SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta
Ovšem není nad upřímnost a otevřenost. Tu na svém facebookovém profilu prokázal bezesporu senátor za TOP 09 Jaromír Štětina. Takovým způsobem, že vyrazil dech i zkušeným politologům. Štětina své odmítnutí přímé volby totiž otevřeně vysvětluje tak, že nikdo nemůže zůstat na pochybách ohledně pragmatického politického kroku bez ohledu na většinovou vůli občanů. Ani s tím se senátor TOPky nijak netají. Podle oslovených politologů ale i jeho vysvětlení je jen zastíracím manévrem pro tajnou politickou dohodu parlamentních stran.
Schwarzenbergova žádoucí zahraniční politika versus Vox Dei
Štětina, který bude podle všeho hlasovat proti přímé volbě, svůj postoj vysvětluje naprosto pragmaticky. Jde mu o šance prezidentského kandidáta strany, která jeho samotného podpořila v senátních volbách 2010. A připouští, že nepřímá prezidentská volba může být počátkem nového krásného vztahu mezi dvěma politickými stranami. Vztahu, o kterém si šeptají už i téměř vrabci na střechách malostranských budov.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek