Osud přímé volby prezidenta začíná černat, čím více se blíží termín, kdy zásadní změnu ústavního pořádku i z pohledu posledních sta let začnou řešit senátoři. Podle sond, které mezi muži a ženami horní komory parlamentu provedla česká média, je méně než polovina senátorů rozhodnuta přímou volbu podpořit. Nerozhodnutí či odpůrci přímé volby uvádějí různé argumenty, od potřeby zmenšit pravomoc přímo voleného prezidenta, aby nedošlo k narušení parlamentní demokracie, až po postoj opačný, kdy zní požadavek pravomoci hlavy státu naopak posílit, protože prezident bude mít přímý mandát od občanů.
SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta
Ovšem není nad upřímnost a otevřenost. Tu na svém facebookovém profilu prokázal bezesporu senátor za TOP 09 Jaromír Štětina. Takovým způsobem, že vyrazil dech i zkušeným politologům. Štětina své odmítnutí přímé volby totiž otevřeně vysvětluje tak, že nikdo nemůže zůstat na pochybách ohledně pragmatického politického kroku bez ohledu na většinovou vůli občanů. Ani s tím se senátor TOPky nijak netají. Podle oslovených politologů ale i jeho vysvětlení je jen zastíracím manévrem pro tajnou politickou dohodu parlamentních stran.
Schwarzenbergova žádoucí zahraniční politika versus Vox Dei
Štětina, který bude podle všeho hlasovat proti přímé volbě, svůj postoj vysvětluje naprosto pragmaticky. Jde mu o šance prezidentského kandidáta strany, která jeho samotného podpořila v senátních volbách 2010. A připouští, že nepřímá prezidentská volba může být počátkem nového krásného vztahu mezi dvěma politickými stranami. Vztahu, o kterém si šeptají už i téměř vrabci na střechách malostranských budov.
"Považuji za nanejvýš potřebné pro Českou republiku, aby měla konzistentní zahraniční politiku. Jejím garantem bude Karel Schwarzenberg jako prezident. Jeho zvolení zaručí, že zůstaneme součástí euroatlantického prostoru. Větší šanci má Schwarzenberg v nepřímé volbě...Zahraniční politika Schwarzenberga je tak klíčová pro naši budoucnost, že jí dávám přednost před voláním po změně ústavy," vysvětluje senátor svůj postoj k ústavní změně, která může změnit prostředí české politiky zcela zásadním způsobem. Odmítá, že by jej jakkoliv motivovaly koaliční závazky TOP 09 (přímá volba je konsensem koaličních stran). "Jsem povinován podle ústavy svému rozumu a svědomí. Opírám se tudíž o ně. Aniž bych podceňoval hlas lidu. Ten je hlasem Božím," píše Štětina.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek