O místopředsednickou funkci se na víkendovém Kongresu ODS odmítl ucházet senátor Jaroslav Kubera, ačkoli by byl jistojistě zvolen. Tak trochu ve stylu Gaia Julia Caesara „Raději budu první ve vesnici než druhý v Římě“ vysvětlil primátor, že se chce věnovat „svým“ Teplicím, ale na konci svého nedělního projevu se, ač spíše regionální politik, dotkl na rozdíl od svých stranických kolegů z centra a exekutivy i problémů, které na nás mohou dolehnout, ať už z Evropy či ze světa.
A začal od Lisabonské smlouvy. „Nás sedmnáct, kteří jsme hlasovali proti ní, bude jednou vytesáno zlatým písmem. Přitom za jaké rebely či nepřátele jsme byli považováni. Ale teď vidíte, co se děje v Evropě a ve světě, a proto mám obavy, co všechno se může stát. I ze dne na den. Pak se nám všechny naše problémy budou zdát úplně maličké, protože se budou dít věci, kterým se budeme divit,“ pronesl Jaroslav Kubera v závěru svého nedělního projevu na kongresu ODS.
EU stahuje peníze z členských zemí, aby je držela v područí
Kdo by si myslel, že má na mysli jen kritiku eurounijních byrokratů a nesmyslných opatření a nařízení vycházejících z Bruselu, šeredně by se spletl. I když zpočátku nechtěl prozradit, čeho se jím nastíněné obavy týkají a pustil se do kritiky Evropské unie a toho, jaké používá nástroje, aby protlačila z poslední doby třeba evropskou daň nebo bankovní dohled.
„Evropská unie má totiž úžasný klacek na všechny členské země. A ten klacek se jmenuje ´Když nebudeš poslouchat, nedáme ti dotace, zastavíme ti programy´. Proto potřebuje stáhnout co nejvíc peněz z členských států, aby je mohla rozdávat, a tím si je udržovat v područí. Stalo se to Maďarsku, na nás to mohou zkoušet pod záminkou, že jsou špatné ROPy. To může být nátlak, abychom byli poslušní. Až budou chtít bankovní dohled, tak nás mohou zastrašit stylem ´Můžete to zablokovat, ale uvidíte´,“ říká pro ParlamentníListy.cz senátor Jaroslav Kubera.
Byrokraté z Bruselu jsou drobností ve srovnání s válečnou hrozbou
Nařízení a opatření vyžadovaná Evropskou unií pronikají do běžného života, že si ani neuvědomujeme protismyslnost mnohého, čemu se podřizujeme. „Podívejte jen na zákon o ochraně osobních údajů a zákon o přístupu k informacím, protože jdou vždy proti sobě. „Chráníme údaje, které jsou stejně všechny dostupné. A my se ani nemůžeme podívat na úřadě, jestli nám někdo dluží, nebo nedluží,“ poznamenává teplický primátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník