Podle novely, kterou předložil senátor za ČSSD Marcel Chládek, by za nebezpečné pronásledování a slídění měla hrozit místo nynějšího jednoho roku až dvě léta ve vězení. Trestné by navíc mělo být i zneužití osobních údajů k objednávání zboží nebo poškozování jména oběti v práci či u obchodních partnerů.
Chládek chce z trestního zákoníku vypustit také podmínku pro potrestání, podle níž pronásledování musí u oběti "vzbudit důvodnou obavu" o život či zdraví. Současné možnosti postihu stalkerů, jejichž obětí jsou podle něj tisíce lidí, pokládá za benevolentní. Novelu mají před dalším schvalováním posoudit senátní výbory ústavně-právní a pro lidská práva.
ČTK však upozornila, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je ale k Chládkově úpravě skeptický. "Případnou potřebu nové úpravy je nutné zkoumat v kontextu celého trestního zákoníku, tedy i vzhledem ke skutkovým podstatám jiných trestných činů," sdělil již dříve ČTK Pospíšil.
Senátor ale oponoval tím, že úpravu probrali a spolupracovali na ní právníci, policisté a další odborníci. Roční trest je podle něj mírný na to, jak pronásledování oběti ničí život.
Nechtěné dárky a mnoho sms zpráv
Co je ale vlastně Stalking neboli nebezpečné pronásledování? Je to opakované a stupňované obtěžování. Pronásledovatel či pronásledovatelka třeba bombardují svou oběť textovými zprávami, e-maily, telefonáty či nechtěnými dárky. Psychologové to označují za psychoteror. Pachatel pak také často ničí věci svého objektu a vyhrožuje mu napadením či smrtí.
ČTK pak k problému dodala, že se stalkingem, který je v Česku trestný od loňského ledna, se setkala každá čtvrtá Češka a téměř každý osmý Čech. Podle statistik policisté od začátku loňského ledna do konce letošního června evidovali 825 případů stalkingu, z nich objasnili 622. Stíhali nebo vyšetřovali 505 lidí. Pravomocně odsouzeno pak bylo 176 lidí.
O zařazení nebezpečného pronásledování mezi trestné činy usilovaly několik let organizace, které pomáhají obětem, některé by zpřísnění trestu uvítaly.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb