Škromachovi na Sibiři zima nebyla. Udivily ho suché záchody

18.09.2011 17:26 | Zprávy

REVUE I když se o Sibiři nemluví právě jako o hostinném kraji, místopředseda Senátu Zdeněk Škromach ji měl možnost vidět v uplynulých dnech z té hezčí strany. Kochal se tak nejen přírodními krásami, jezerem Bajkalem, ale také prohlídkou měst Omsk a Irkutsk. Nešlo však o pozdní dovolenou, nýbrž o sondu, jakým způsobem by se dala uplatnit vzájemná vazba mezi Českem a tímto dalekým krajem z hlediska podnikání.

Škromachovi na Sibiři zima nebyla. Udivily ho suché záchody
Foto: Archiv ZŠ
Popisek: Zdeněk Škromach

"No cesta to byla poměrně náročná - a překonat sedmihodinový časový posun stálo také dost energie. Přesto věřím, že všem, cose jí zúčastnili, otevřela v mnoha ohledech další obzory," řekl senátor Zdeněk Škromach ParlamentnímListům.cz o nedávné cestě na Sibiř.

Spolu s ním se jí zúčastnili i další osoby z Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí (VUZP) a a speciální obchodní komory SNS, nechyběli ani zástupci společností ALTA, a.s., České exportní banky a.s., EGAPu, Komerční banky, Lázně Darkov, Mavel a.s.UJP Praha a.s., či také třeba z Vítkovic heavy machinery a.s..

Ti všichni se během šesti dnů setkávali se zástupci legislativních shromáždění, místní samosprávou a starosty obou měst - tedy Irkutsku a Omsku. A také vyjednávali o možnostech spolupráce mezi českými podnikateli, firmami i bankami a tímto ruským regionem.

"Tím se totiž otevírají cesty podnikání i na hodně na východ, což je také velmi zajímavé. Například jsme jednali o tom, jak by se čeští podnikatelé mohli podílet na zpracování dřeva i výrobě nábytku. Právě o výrobu kvalitního nábytku je tam totiž velký zájem, a proto jsme jednali nejen o dodání a propojení různých technologických celků, ale i případném možném investičním zapojení z podnikatelských kruhů z Česka, potažmo i třeba bank, působících na našem území," prozradil ParlamentnímListům.cz Škromach.

Čtěte také:

Přiznal, že v Rusku byl za svůj život terpve podruhé, přesto ho tato země udivuje tím, jak rychlým dynamickým vývojem její města procházejí. "Samozřejmě, viděli jsme třeba obrovskou čtyřproudou dálnici, která se pak před jezerem Bajkal, které je mimochodem opravdu naprosto úžasné, zúžila natolik, že mířila do malé vesnice a tam končila. Pak už byla jen tundra. V Rusku se ve velkých městech rychle buduje infrastruktura, a i když zatím asi není srovnatelná s místy, které známe z Evropy, jde mílovými kroky dopředu. Navíc, oni jsou si tam těch problémů vědomi, tíží je například hromadná doprava. A tak i v Irkutsku nebo Omsku jezdí různé autobusy nebo jen malá auta ve stylu dodávek, která místní přepravuje kam potřebují. Bohužel asi ne zcela pod taktovkou nějakých přesných jízdních řádů. Vědí však, že to je třeba vylepšit," popsal další zážitky z dálného Východu senátor Zdeněk Škromach.

Čtěte také:

Prozradil také, že v rámci cesty také proběhlo vyjednávání mezi ruskými partnery a Karlovarským krajem o tom, že by mohla létat přímá letecká linka z Omsku a Irkutska do Karlových Varů či Prahy.

Žijí ve starých dřevěných domech, na sídliště nechtějí

Během návštěvy obou sibiřských měst pak, jak přiznal Škromach, zaujalo například i to, že v těchto městech žije řada obyvatel se ve starých, typicky ruských dřevěných domech. "Nesmí však v nich nic upravovat, nesmí je nijak modernizovat, to mají zákonem stanovené.  A tak tam dodnes chodí obyvatelé těchto domů třeba na suchý záchod. Jsou většinou majitelé těchto objektů, tak na nabídky, že by se mohli odstěhovat na místní sídliště, většinou nereagují a bydlení na této úrovni jim nevadí," uvedl místopředseda Senátu jeden z momentů, který byl jistým překvapením pro návštěvníky z Čech.

Čtěte také:

Pokud by si však někdo myslel, že česká delegace zažila na Sibiři pravou "ruskou zimu", mýlí se. "Zima tam sice začíná už v říjnu, běžné jsou v ní prý mrazy mínus třicet i čtyřicet stupňů a obrovské množství sněhu, který se nezametá, neuklízí a jezdí se po něm, protože by fyzicky nebylo možné jeho množství odstranit, my jsme ale měli příjemné teploty. v Irkutsku s epohybovaly mezi 12 a 15 stupni, v Omsku dokonce kolem 23 stupňů," řekl dále Parlamentnímlistům.cz Zdeněk Škromach.

V Omsku všichni mluvili o Jágrovi, byl to dobrý pocit

Jelikož se pracovní návštěva v Rusku uskutečnila právě ve dnech nešťastné havárie letadla s hokejisty z KHL, byla přece jen touto událostí poznamenaná. Vliv však na průběh cesty, která probíhala, jak senátor Škromach prozradil, běžnými leteckými linkami, dokonce ve třídě "ekonomic classe" , neměla. Strachu z letecké přepravy ruskými aerolinkami prý nikdo nepodlehl.

"Musím ale říct, že v Omsku hodně vzpomínali v těchto souvislostech na našeho Jágra. Byl to dobrý pocit, protože bylo znát, že si ho tam váží a mají ho rádi. Vůbec, že mají povědomí o našich hokejistech," shrnul Škromach zážitky z cest pro ParlamentníListy.cz.

Čtěte také:


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…