„Divil jsem se, že nám dali zahraničí. Už se nedivím.“ Piráti o tom, jak s nimi vy*ebali

26.08.2022 4:44 | Komentář

Jak si vede Pirátská strana osm měsíců od vstupu do vlády s dalšími čtyřmi stranami? Platí stále v kuloárech tolik diskutovaný plán odejít po komunálních volbách do opozice? Měli jsme možnost mluvit s několika dlouholetými Piráty o tom, kam se vyvíjí nálady ve straně. “Nejsme vidět, takže neexistujeme”. “Vyje*ali s námi”. Nejen takto ostré názory jsme vyslechli.

„Divil jsem se, že nám dali zahraničí. Už se nedivím.“ Piráti o tom, jak s nimi vy*ebali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Piráti a Starostové v čele s předsedy Ivanem Bartošem a Vítem Rakušanem spolu s dalšími dvanácti krajskými lídry odstartovali volební kampaň

V době formování vlády Petra Fialy po loňských podzimních volbách se čekalo na výsledky pirátského vnitrostranického referenda. Panovalo napětí, zda členové záměr svého vedení posvětí a bude možné jít za prezidentem s plánem vzniku vládní pětikoalice. Referendum tehdy dopadlo jednoznačně pro vládní účast, nicméně už tenkrát byli odpůrci angažmá ve vládě hlasití a nebylo jich málo.

Kritici z řad členů Pirátské strany varovali před tím, že budou ostatními stranami zadupáni do země, nebudou vidět, jejich hlas nebude ve vládě nic znamenat a mnoho dalšího. Měli pravdu? Nebo přeháněli? Zeptali jsme se několika letitých Pirátů.

“Většina strany loni řekla jasné ano vstupu do vlády, takže není co řešit. Jestli se obavy z tohoto postupu naplnily? To snad vidíte. Ví někdo o práci našich ministrů? Co dělá Ivan Bartoš na MMR? Lipavský na zahraničí? Zná vůbec někdo jméno Michal Šalomoun? Pochybuji. Témat je bohatě, ale nedokážeme je využít, ministři se nezvládají profilovat ve svých resortech. Ivan sází na sítě fotky z fesťáků nebo frontě do letadla, jako by někoho zajímalo, že na služební cestu letí linkou místo speciálu. Během zrodu vlády hodně z nás věřilo, že post zahraničních věci pro Honzu Lipavského je super, že to je jeden z nejsilnějších resortů. To je, jenže ministr je tam jeden z nejslabších. Kdy naposled řekl něco, co stálo za to a lidi o tom diskutovali? Nikde nic, ticho po pěšině. Lipavský jako by neexistoval, po jeho zádech se tam derou nahoru jiní a dělají si na tom jména. Katastrofa,” sděluje nám dlouholetý člen Pirátské strany z východu republiky.

Podle něho se Piráti pro své voliče stali naprosto neviditelnými a v takové situaci je jedno, zda jejich ministři odvádějí dobrou práci či nikoli. “No ano, neměli bychom to tak brát, ale pokud svou činnost neumíte prodat veřejnosti, pak neexistujete. Být v opozici, byli bychom skvěle vidět. Měli bychom výsadu jediné liberální demokratické strany ve sněmovně, která je v opozičních řadách. Mám rád Ivana Bartoše, udělal pro Piráty rance a rance dobré práce, ale kdo to vidí krom části členů? Nejsme v médiích, takže nejsme a to pro nás může znamenat jedinou věc, volební debakl,” dodává pirátský člen.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

4:40 Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

„Vrátili jsme Česku respekt v zahraničí“. To tvrdí premiér Petr Fiala i další politici z koalice SPO…