Ministryně práce Marksová: Prodavačky nesmí ani na toaletu. Musíme lidem ukázat, že nesmějí ztrácet naději

10.04.2014 13:21 | Zprávy

ROZHOVOR Obává se, že by se v tak složitém regionu, jako je Moravskoslezský kraj, mělo udělat vše pro udržení sociálního smíru. Lidé, kteří se ničím neprovinili, tam totiž náhle nemají či nebudou mít práci. Jsou z toho proto rozzlobení a po právu naštvaní na celou společnost, protože oni nic špatně neudělali. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) však v rozhovoru pro Parlamentnílisty.cz odhalila i jiná úskalí svého rezortu.

 Ministryně práce Marksová: Prodavačky nesmí ani na toaletu. Musíme lidem ukázat, že nesmějí ztrácet naději
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová

Paní ministryně - poukazujete mimo jiné při seznamování se všemi oblastmi Vašeho rezortu na to, že na mnoha místech chybějí lidé - úředníci. Kde je podle Vás ta situace nejdramatičtější? Chybějí nejvíce terénní sociální pracovníci, úřednice na ÚP nebo jinde?

Podle mě je situace vážná téměř všude. Vize ministra Jaromíra Drábka byla co nejvíce seškrtat státní výdaje a tím ušetřit. Ovšem z praxe je vidět, že takové uvažování je chybné. Pravice nadává na to, kolik se vyplatí sociálních dávek. Ale je to mimo jiné právě nedostatek personálu a nedostatek individuální práce s příjemci dávek, který způsobuje nárůst vydávaných peněz. Když úředník za den musí vyřídit několik desítek žádostí, tak na ně prostě dá raději razítko, než aby pečlivě zjišťoval, zda nárok na dávky skutečně vzniká.

Část lidí chybí na úřadech práce – jsou to ti, co mají provádět sociální šetření v souvislosti s vyplácením zejména dávek hmotné nouze. Další nedostatek personálu je citelně znát u terénních sociálních pracovnic a pracovníků na obcích. 

Jaká je například přímo konkrétně situace na inspektorátech práce? Je dostatek inspektorů na to, aby mohli odhalovat nešvary, které se u nás v pracovněprávních vztazích objevují? Neplánují se třeba nové postupy kontrol dodržování podmínek práce například v supemarketech?

Čím dál tím častěji se objevují situace, kdy jsou pracovní podmínky na hraně a někdy dokonce za hranou toho, co je přijatelné. V poslední době se například mluvilo o tom, že Amazon nedodržuje základní standardy práce. V ČR se to často týká právě supermarketů. Slyšela jsem o situacích, kdy si prodavačky na kase nemohly dlouhé hodiny odskočit na toaletu nebo kdy zaměstnavatel zcela ignoroval vůli odborů. Právě na kontrolu supermarketů se chceme také zaměřit.

V současné době pracuje pro Státní úřad inspekce práce 200 inspektorů a 32 právníků v rámci evropského projektu zaměřeného na efektivitu kontroly nelegálního zaměstnávání. Projekt letos končí a pro tyto lidi musíme zajistit financování ze státního rozpočtu, protože je nezbytně potřebujeme. Chceme také podporovat pozici odborů, jak to jenom půjde. Společná organizace a silné odbory jsou totiž základem pro kontrolu kvality práce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…