Topolánkova vláda se Schwarzenbergem se neřídila vlastním usnesením
Nedůvěra prezidenta Klause vůči ministru Schwarzenbergovi je podle Bobošíkové oprávněná a podložená. „Prezident Klaus má jednoznačně pravdu. Ještě jako poslankyně Evropského parlamentu jsem opakovaně upozorňovala na to, že tehdejší ministr zahraničí Schwarzenberg v průběhu projednávání Lisabonské smlouvy nerespektoval usnesení vlády ČR z roku 2007, které jasně říkalo, že výjimku potřebujeme, protože jinak hrozí ohrožení práv některých skupin občanů," prohlásila Jana Bobošíková.
Text Jany Bobošíkové ZDE
Jak upozornilo Euro.cz 21. října 2009, vláda tehdy výjimku, která by zamezila pokusům o prolamování dekretů prezidenta Beneše v rozporu s vlastním usnesením nevyjednala. Možných problémů spjatých s Listinou základních práv Evropské unie si byl kabinet expremiéra Mirka Topolánka vědom již v dubnu 2007 a plánoval zamezit jejímu včlenění do Lisabonské smlouvy. Vyplývá to z tehdejšího usnesení vlády. Vláda se však nakonec vlastním usnesením neřídila.
Inkriminující usnesení vlády z 25. dubna 2007
Vláda Mirka Topolánka, ve které byl Karel Schwarzenberg ministrem zahraničí nominovaný Stranou zelených, uložila českým vyjednávačům za úkol, aby nový smluvní základ EU neobsahoval Listinu práv EU, a že by nové uspořádání mělo zajistit přistoupení EU k Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod z listopadu 1950. Dokazuje to usnesení vlády č. 471 z 25. dubna 2007, které zavázalo držet se „Pozice vlády České republiky v rámci jednání o institucionální reformě Evropské unie", které mají ParlamentníListy.cz k dispozici.
„Nový smluvní základ EU by neměl obsahovat sanostatnou Listinu základních práv, ale zajistit přistoupení EU k Evropské úmluvě, čímž bude jasně vymezen standard ochrany ve vztahu k činnosti Evropské unie a jejích orgánů," píše se v pozici vlády, která byla závazná pro české vyjednávače ve vztahu k ostatním státům Evropské unie při jednání o novém smluvním dokumentu EU.
Schwarzenberg je podle Bobošíkové manipulátor
Bývalá europoslankyně se také vyjádřila ke slovům Schwarzenberga, který v reakci na prezidentovy pochybnosti prohlásil: „Zdá se, že v této generaci přežívá to, jak se tu v 50. letech, kdy jsme oba vyrůstali, vtloukalo do hlavy učení komunistického ministra kultury Zdeňka Nejedlého, které zatracovalo vše, co se týkalo katolické církve a šlechty a tak dále, to byli nejhorší velezrádci."
„Ve světle faktu, že ministr Schwarzeberg postupoval v rozporu s usnesením vlády vlastní země a nyní lživě plive na hlavu státu, která mu oprávněně nedůvěřuje, se tento ministr přibližuje svými metodami ideologickým manipulátorům typu ministra propagandy Goebbelse nebo demagoga Castra. Schwarzenberg patrně spal, když prezident Václav Klaus před rokem provázel po ČR hlavu katolické církve papeže Benedikta XVI. Nebo když včera, v Den české státnosti, uctil spolu s poutníky ve Staré Boleslavi památku českého knížete svatého Václava," prohlásila Jana Bobošíková.
Odvolání ministra zahraničí
„Suverenita žádá také premiéra Petra Nečase, aby zvážil návrh na odvolání zapomnětlivého a spícího ministra z funkce šéfa české diplomacie," řekla ParlamentnímListům.cz Bobošíková.
O vyjádření jsme požádali i Karla Schwarzenberga. Ten však nezvedal telefon a na SMS doposud nereagoval.
Spor Klause a knížete? Balonek z Bruselu, míní Zahradil
Klaus podpořil Bobošíkovou. Ústy Hájka. Vicekancléř kritizoval ČT
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík