Co když přijdou k moci komunisti? ptal se u Jílkové finančníka. Ten se mu vysmál

11.05.2012 7:02 | Zprávy

Komu se ve výsledku vyplatí nová důchodová reforma? Podle mladých lidí jen bohatým a těm, kteří nebudou mít děti. Budou si tak moci spořit, protože jinak by museli investovat peníze do potomků. A do toho politici hrozí demografickou křivkou, která je už teď varovná.

Co když přijdou k moci komunisti? ptal se u Jílkové finančníka. Ten se mu vysmál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Jílková během moderování pořadu Máte slovo

„Hlavně nemít děti, protože jinak dáváte peníze do nich a ne do důchodu. Když někdo nebude mít děti, bude mít důchod,“ shrnul penzijní reformu v pořadu Máte slovo na ČT středoškolský učitel. Sám má jedno dítě a novinky v podobě druhého pilíře se spíše bojí a odmítá do něj vstoupit.

„Bude to výhodné pro ty, kdo budou mít nadprůměrné platy a nebudou mít děti. Takže si můžou dávat stranou tisíce korun,“ podpořil jeho teorii předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „To ale de facto platí i pro dnešní průběžný systém,“ odpálil ho prezident Asociace penzijních fondů a člen NERV Jiří Rusnok. „Tohle to ale zhorší,“ nedal se Bělobrádek. „Pláčete dobře, ale na špatném hrobě,“ ukončil dohadování Rusnok.

Následně začal Bělobrádek navrhovat svoji představu důchodové reformy. V ní by byli zvýhodněni rodiče tím, že by za každé dítě dostali jistý procentní bod. „Já jsem vyděšená z vaší reakce!“ vykřikla náhle Helena Langšádlová z TOP 09. Tato teorie by podle ní ohrožovala skupinu absolventů a důchodců na trhu práce – a ti jsou prý už teď nejvíce znevýhodněni, ne tedy rodiny s dětmi, nebo ženy na mateřské.

Další nevýhoda penzijní reformy, kterou středoškolský učitel v pořadu jmenoval, je strach o stabilitu země. Co když se vrátí k moci komunisté? Co když bude měnová reforma a on o své úspory přijde? Na to se mu Rusnok vysmál. To se prý nikdy nemůže stát. „Vy víte, co bude za deset let?“ obořila se však do něj moderátorka Michaela Jílková.

„Nedělejme ze sebe pupek světa, my nejsme v lecčems lepší, ale nejsme ani horší,“ odvětil Rusnok. Podle něj ve zbytku světa patří spoření k penzijnímu systému, a tak proč ne i u nás?

Podpořil ho i Miroslav Ševčík z Vysoké školy ekonomické – kdybychom nevěřili v budoucnost, byli bychom jako nihilisti. Vzápětí vytáhl knihu Státní penzijní systémy – časovaná bomba? a vzpomínal na pořad Kotel, který kdysi Jílková také vedla. „Už tehdy se říkalo, že se musí začít dělat reforma,“ prohlásil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…