Drábek lituje veto Klause: Špatná zpráva pro úřady práce

24.02.2011 10:56 | Zprávy

Skutečnost, že prezident Václav Klaus vetoval zákon, který reorganizuje úřady práce, v rozhovoru pro Český rozhlas označil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) za špatnou zprávu, kterou ale musí vzít na vědomí. Věří prý však, že poslanci veto Klause přehlasují.

Drábek lituje veto Klause: Špatná zpráva pro úřady práce

„Pro mne je to bohužel špatná zpráva, ale musím vzít na vědomí, že pan prezident vyhodnotil situaci tak, že nevěří, že změnou organizační struktury dojde k úsporám na straně výdajů," uvedl Drábek v rozhovoru Radiožurnálu.

Místo desítek úřadů se stovkami poboček mělo podle zákona vzniknout ředitelství a pracoviště v krajích a v pověřených obcích. Zákon, který vytvořilo ministerstvo práce a sociálních věcí, je ale podle Klause nedomyšlený a posiluje byrokracii.

"Zákon vytváří další nový centrální úřad a tím posiluje byrokracii, s čímž se nemohu ztotožnit," napsal ve svém vyjádření včera Klaus. Nová struktura nebude podle něj účelnější a pružnější, ale složitější. Také předpokládané úspory pokládá prezident za fikci. "Zkušenosti s vytvářením nových úřadů nás již mnohokrát přesvědčily o opaku," uvedl Klaus s tím, že navíc soudí, že důvody přijetí zákona jsou "spíše zájmové než věcné".

„Základním argumentem je, že 77 samostatných úřadů práce si sedmasedmdesátkrát zajišťuje některé agendy, které je možné efektivněji zajišťovat společně, ať už se to týká nákupu materiálů, účetnictví, obslužných činností a tak dále," řekl ale k tomu Drábek.

Nebudou zapotřebí nové informanční systémy

„Rozumím ale argumentům a postojům pana prezidenta, že každá změna ve státní správě bývá k horšímu, ale v tomto případě jsem přesvědčen o tom, že nová struktura by znamenala v tomto případě nemalé úspory," uvedl dále ministr. Je také přesvědčen, že reorganizace by vedla ke zlevnění činnosti a nárůstu kapacity jiné, která by přispěla k posílení kontrolních funkcí úřadů práce. „Kvůli nárůstu nelegální práce," vysvětlil.

Není podle něj ani pravda to, že by díky restrukturalizaci úřadů byly zapotřebí nové budovy, či nové IT systémy a informační systémy.

Zákon o ‚superúřadu‘ práce vetoval už Senát. Sněmovna jej hlasy koaličních poslanců přehlasovala. Drábek věří, že koaliční poslanci stejně přikročí i k hlasování o prezidentském vetu a přehlasují ho: „Po dvaceti letech je třeba struktura úřadů práce změnit."

Vetovaná zákonná norma počítá se vznikem centrálního pracoviště s krajskými pobočkami a dvěma stovkami pracovišť v pověřených obcích. Nová síť by nahradila 77 samostatných úřadů práce v bývalých okresních městech, které mají asi 250 pracovišť zaměřených na zaměstnanost a zhruba 400 poboček státní sociální podpory.

Čtěte také:

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…