Dvě věci, které mohou české pravici přinést vítězství. Hovoří Nečasův muž

23.07.2012 13:52 | Zprávy

Poradce premiéra Petra Nečase pro lidská práva a zahraniční politiku Roman Joch se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zamyslel nad stavem českém pravice a její šancí uspět v příštích sněmovních volbách. TOP 09 podle něho ani tak podle něj nepoškodila kauza Vlasty Parkanové, ale spíše to, jak se vzhledem k ní choval Miroslav Kalousek.

Dvě věci, které mohou české pravici přinést vítězství. Hovoří Nečasův muž
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch

Podle Jocha je pravice v celé Evropě v krizi, ale nejen ta. Obecně je zde krize politiky a nedostatek výrazných osobností. „Obecně nyní zaznamenáváme krizi politiky a státníků nejen u nás, ale i po celé Evropě. Nevidíme žádné výrazné státnické osobnosti. V Evropě je nyní asi největším státníkem Angela Merkelová, ale když ji porovnáme s velkými státníky historie, tak jejich výše nedosahuje,“ míní Joch.

Pravici chybí vize. Je v defenzivě

Dalším problémem je jakási dezorientace pravice, kdy neví, jakým směrem má jít a chybí jí vize a pevné přesvědčení o některých hodnotách.

„Vidíme určitou ztrátu elánu či étosu, který byl například přítomen v dobách Margaret Thatcherové či Ronalda Reagana. Pravice se také příliš redukuje na čistě fiskálně-ekonomické otázky. Velkým problémem byla ekonomická krize, která vypukla na podzim 2008 a doposud nedozněla, může se i zhoršit a v této situace pravice reagovala instinktivně. Obávala se, že tato krize, stejně jako krize konce dvacátých a začátku třicátých let dramaticky posílí levici. Zatím se to nestalo, protože levice prožívá stejnou krizi jako pravice. Zdá se mi, že onen strach vyčerpal elán pravice a ta se ocitla v defenzivě,“ říká Joch.

Církevní restituce jako otázka spravedlnosti

To pro něho platí i pro Českou republiku, kdy hlavní priorita současné vládní koalice je defenzivní, a to je zabránění, aby se deficity vymkly z kontroly: „Je zde defenzivní snaha zabránit něčemu horšímu, ale není tady ambice a vize posunout společnost k pozitivním hodnotám, které pravice vnímá jako žádoucí.“

Podle něho ale záslužným počinem pravicové vlády je vypořádání se křivdami minulosti formou vyrovnání státu s církvemi: „To je zatím jeden z největších úspěchů pravicové vlády. Pokud tedy předpokládáme, že zákon schválen bude, což je pravděpodobné. Není pouze otázka ekonomická, ale především morální, je to otázka spravedlnosti. Je to i praktická věc, kdy se církevní majetek odblokuje a bude z něho moci plynout užitek a nebude se bránit rozvoji obcí. Levice správně pochopila, že toto je věc velice pravicová, proto k tomu má takový hysterický odpor“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…