Kritika policie, která prý do korupčních kauz agenty nenasazuje, přišla ze strany pražského vrchního státního zastupitelství. Zmiňuje se o ní i zpráva nejvyššího žalobce Pavla Zemana. Detektivové přitom takový nástroj mají k dispozici už od roku 2008. Doposud jej ale používali proti jiným typům kriminality, než je právě uplácení na vysokých pozicích státní správy.
"Z praxe lze konstatovat, že tyto prostředky jsou v podstatě výhradně využívány v banálních úplatkářských případech u soukromých subjektů, resp. subjektů místní samosprávy. Naopak vůbec nejsou využívány v případech zásadního celospolečenského významu," říká výroční zpráva Nejvyššího státního zastupitelství. Počet vyšetřovaných kauz, zasahujících až k mocenským špičkám, přitom meziročně stoupl.
Podle protikorupčního experta Václava lásky ale tentokrát žalobci míří poněkud vedle. Policisty kritizují neoprávněně. Kdyby se prý agent použít dal, policisté váhat nebudou. "Jenže ono to tak snadné není. Respektive si musíme položit otázku, zda je to vůbec fakticky možné. Já tvrdím, že ne," uvedl pro ParlamentníListy.cz Láska. Korupce má totiž podle bývalého kriminalisty velmi specifické rysy,
Diskrétně a mezi přáteli. Agent nemá šanci
"Ona totiž taková činnost, a to se začíná objevovat především teď, probíhá v rámci uzavřených struktur a především lidí, kteří se velmi dobře znají. Nasazení agenta přitom znamená dostat tam člověka úplně zvenku, protože podle zákona nesmí být agentem nikdo jiný než policista. Nepovažuji za možné vytvořit u těch opravdu závažných korupčních případů někomu krycí příběh, tzv. legendu a nasadit jej, aniž by to vzbudilo podezření aktérů," vysvětluje Láska. Pokud už se někdo snaží korumpovat neznámou osobu, použije podle detektiva vždy nějakého prostředníka, známého oběma stranám. Všeobecně pak platí, že peníze a potřebné údaje se předávají beze svědků. Ani zde tak nevznikne skulina pro nasazení agentů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek