Fischer: Svobodu jsme s Izraelem ztráceli společně

09.02.2010 11:13 | Zprávy

Premiér Jan Fischer si myslí, že by Izrael a Česká republika měly navzájem spolupracovat v oblasti vědy a výzkumu, ale i v oblasti boje proti terorismu. Fischer to řekl při zahájení konference ke dvacátému výročí obnovení diplomatických styků mezi Izraelem a Českou republikou.

Fischer: Svobodu jsme s Izraelem ztráceli společně

Předseda vlády Jan Fischer ve svém projevu hovořil o podobných osudech obou zemí v dějinách i o symbolické shodě, jíž oba státy před 20 lety našli v podobě společné svobody. „Svobodu jsme ztráceli společně, a našli ji také společně," podotkl Fischer.

Někdejší Československá republika a Izrael totiž obnovily diplomatické styky 9. února 1990, kdy tehdejší ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Moše Arens podepsali protokol o obnovení vztahů.

„Izrael potřebujeme jako spojence nejen pro evropskou integritu, ale také pro společný boj proti terorismu," řekl dále premiér s tím, že společnou řeč můžeme najít i na poli vědy a výzkumu. Fischer také neopomněl zdůraznit, že Praha, kde se konference koná, je třetím mezinárodním centrem pro židovskou kulturu. „Praha je třetím největším kulturním centrem po Jeruzalému a New Yorku.

Bude rozebrán i konflikt na Blízkém východě

Během jednodenní konference se bude diskutovat nejen o vzájemných vztazích obou zemí v oblasti politiky, obchodu i výzkumu, ale také například o vztazích EU a Izraele nebo aktuální situaci konfliktu na Blízkém východě. 

S původním projevem vystoupí kromě šéfa české vlády také oba aktéři tehdejší obnovy vzájemné diplomacie - exministři zahraničí Jiří Dientsbier a Moše Arens. Svůj příspěvek přednese i velvyslanec Izraele v ČR Jaakov Levy. 

Celá konference potrvá do pozdního odpoledne a bude rozdělena do několika tematických bloků. V první se bude mluvit o zahraniční politice, již zmíněném vztahu obou zemí i Izraele a evropské unii nebo konfliktu na Blízkém východě.

V panelu o ekonomických příležitostech budou hovořit obchodníci z mezinárodní podnikatelské komory. V tomto diskuzním bloku vystoupí také expremiér a šéf ODS Mirek Topolánek. Diskutovat bude například o společných projektech a plánech v oblasti kultury a vzdělávání.

Vznik Izraele jsme podporovali

V roce 1967 československá vláda diplomatické styky pod vlivem Moskvy přerušila kvůli izraelské okupaci arabských zemí. Po druhé světové válce přitom Československo patřilo mezi první země, které židovský stát uznaly, a navíc vznik Izraele aktivně podporovalo.

Vztahy Československa od jeho vzniku v roce 1918 a sionistického hnutí, z jehož popudu vznikl o 30 let později Stát Izrael, byly vstřícné až do začátku 50. let (vztahy byly navázány v roce 1948). Poté se ochladily a opětné sblížení přinesl až pád totalitních režimů ve střední a východní Evropě koncem 80. let. Od znovunavázání styků v roce 1990 jsou vzájemné vztahy téměř bezproblémové. 

Foto: mediafax

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…