Předseda vlády Jan Fischer ve svém projevu hovořil o podobných osudech obou zemí v dějinách i o symbolické shodě, jíž oba státy před 20 lety našli v podobě společné svobody. „Svobodu jsme ztráceli společně, a našli ji také společně," podotkl Fischer.
Někdejší Československá republika a Izrael totiž obnovily diplomatické styky 9. února 1990, kdy tehdejší ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Moše Arens podepsali protokol o obnovení vztahů.
„Izrael potřebujeme jako spojence nejen pro evropskou integritu, ale také pro společný boj proti terorismu," řekl dále premiér s tím, že společnou řeč můžeme najít i na poli vědy a výzkumu. Fischer také neopomněl zdůraznit, že Praha, kde se konference koná, je třetím mezinárodním centrem pro židovskou kulturu. „Praha je třetím největším kulturním centrem po Jeruzalému a New Yorku.
Bude rozebrán i konflikt na Blízkém východě
Během jednodenní konference se bude diskutovat nejen o vzájemných vztazích obou zemí v oblasti politiky, obchodu i výzkumu, ale také například o vztazích EU a Izraele nebo aktuální situaci konfliktu na Blízkém východě.
S původním projevem vystoupí kromě šéfa české vlády také oba aktéři tehdejší obnovy vzájemné diplomacie - exministři zahraničí Jiří Dientsbier a Moše Arens. Svůj příspěvek přednese i velvyslanec Izraele v ČR Jaakov Levy.
Celá konference potrvá do pozdního odpoledne a bude rozdělena do několika tematických bloků. V první se bude mluvit o zahraniční politice, již zmíněném vztahu obou zemí i Izraele a evropské unii nebo konfliktu na Blízkém východě.
V panelu o ekonomických příležitostech budou hovořit obchodníci z mezinárodní podnikatelské komory. V tomto diskuzním bloku vystoupí také expremiér a šéf ODS Mirek Topolánek. Diskutovat bude například o společných projektech a plánech v oblasti kultury a vzdělávání.
Vznik Izraele jsme podporovali
V roce 1967 československá vláda diplomatické styky pod vlivem Moskvy přerušila kvůli izraelské okupaci arabských zemí. Po druhé světové válce přitom Československo patřilo mezi první země, které židovský stát uznaly, a navíc vznik Izraele aktivně podporovalo.
Vztahy Československa od jeho vzniku v roce 1918 a sionistického hnutí, z jehož popudu vznikl o 30 let později Stát Izrael, byly vstřícné až do začátku 50. let (vztahy byly navázány v roce 1948). Poté se ochladily a opětné sblížení přinesl až pád totalitních režimů ve střední a východní Evropě koncem 80. let. Od znovunavázání styků v roce 1990 jsou vzájemné vztahy téměř bezproblémové.
Foto: mediafax
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb