Když si místopředseda neuměl vzpomenout, koho kam jmenoval, osvěžil mu paměť sám připravený Václav Moravec. Šlo například o ČEPRO. „Dejte mi případ jedné jediné trafiky,“ řečnicky během dalších slov vyzval moderátora. „Mě to uráží,“ komentoval obratem současnou kauzu tří poslanců ODS. „Vlastník si vybírá do dozorčí rady ty, kteří na to odborně mají. Ředitel učiliště je téměř ředitelem společnosti. Ale kdo je v dozorčí radě pivovaru, nemusí umět vařit pivo,“ mínil Kalousek s tím, že důležitá je hlavně důvěra.
Strategii jmenování členů dozorčích rad by, na otázku Václava Moravce, neměnil. „Zrovna za tím ředitelem střední školy stojím,“ uvedl poté, co ho Moravec upozornil, že dotyčný je ředitelem, ale přes stravování.
Metodika je víc než zákon
„Tohle nelze detailně řešit jen zákonem o pravidlech výběru lidí do státních podniků, protože nejsou jen velké státní podniky, ale i na úrovni obcí. Pak se vám stane, že ta představenstva neobsadíte. Jsem přítel spíš závazné metodiky. Jakákoliv budoucí vláda s ní může pracovat,“ zmínil. „Každý vidí ČEZ. Není problém pro ČEZ napsat zákon,“ filozofoval Kalousek a jmenoval obecné zákonitosti dané obchodním zákoníkem.
Zmíněný zákon přitom podle Václava Moravce není schválen, přestože je to součástí i protikorupční politiky. „Je to už dva a půl roku,“ upozornil Moravec, že to dost trvá. Pokud by Nečasova vláda pokračovala, doporučil by Kalosek opět jen metodiku, která by dávala různá kritéria pro významné podniky typu ČEPRO a ČZE a jiné společnosti s účastí obce či kraje. „Ale museli by si za tu metodiku odpovídat vlastníci,“ přenáší odpovědnost na obce a jiné samosprávy. Je to prý v jejich prospěch, než to řešit legislativou.
Tohle žádná slušná vláda neudělala
Moravec argumentoval, ať se podívá, jak Rusnokova vláda rychle vyměnila lidi v řadě řidících orgánů, dozorčích rad, například Českých drah. „Je to jako kořist,“ míní Václav Moravec. „To by mohli takhle brát, i kdyby byl i ten zákon,“ tvrdí Kalousek s tím, že vlastníkovi nemůžeme zakázat, aby si vyměnil personál v podniku. „Jsem nepřítel toho, aby stát nesměl dělat svým společnostem to, co jim může dělat privátní vlastník,“ uvedl Miroslav Kalousek, že pak by šlo o nevyvážené konkurenční prostředí. Co dělá Rusnokova vláda, na to má prostě právo, ale měla by to dělat, až bude mít důvěru. „Nemá ji, a dělá to. To žádná slušná vláda zatím neudělala,“ vyzdvihl, že je to precedens. Zopakoval svá slova, že v případě Rusnokovy vlády jde o invazní komando, jemuž se spíše směje.
Jednu zájmovou skupinu jsem hájil, přiznávám
Na přetřes přišlo i téma Lukoilu. Moderátor se vrátil k tomu, že při předávání resortu financí Janu Fischerovi upozornil Miroslav Kalousek na aktivity ruské firmy Lukoil Aviation Czech směrem k některým státem vlastněným firmám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš