John už sahal na kliku. Na vnitru ale ještě rozhodli o 90 milionech

10.02.2011 7:12 | Zprávy

Ministr vnitra se krátce po uveřejnění zprávy ParlamentníchListů.cz, týkající se podivné smlouvy na pronájem prostor za téměř sto milionů a uzavřené před jeho příchodem na vnitro, ozval naší redakci.

John už sahal na kliku. Na vnitru ale ještě rozhodli o 90 milionech

V úterý přinesly ParlamentníListy.cz exkluzivně informaci o podivném pronájmu budovy poblíž centra Prahy, kterou využívá ministerstvo vnitra. Smlouva o pronájmu připomíná klasickou "malou domů" a jak redakce zjistila, nelze ji v krátkodobém horizontu vypovědět. 

Související: John ušetřil na cizinecké policii. Peníze mu ale protékají jinde


Ministr vnitra Radek John (VV) se hájí a pověřuje ekonomického náměstka svého resortu a nového policejního prezidenta prošetřením celého smluvního vztahu.

"Pověřil jsem již policejního prezidenta Lessyho, respektive ekonomického náměstka France, ať se smlouvou zabývají," informoval ministr vnitra ParlamentníListy.cz o dalším postupu a zdůraznil, že smlouva byla podepsána ještě před jeho nástupem do funkce. "V každém případě z toho však vyvodím důsledky," uzavřel John.

Milion tři sta měsíčně

Dřívější inspektorát cizinecké policie na pražské Koněvově ulici se v rámci reformy cizinecké policie přeměnil od 1. ledna 2011 na pracoviště Odboru azylové a migrační politiky (OAMP) ministerstva vnitra. Nicméně prostory, ve kterých pracoviště sídlí, jsou soukromé a ministerstvo za ně platí nemalý pronájem.

"Smluvní vztah existuje od roku 2006. Smlouvu o nájmu nebytových prostor za ČR uzavírala tehdy Policie ČR, správa hl.m. Prahy. Druhou stranou smluvního vztahu je společnost Vítkov Invest s.r.o. Máme pronajato zhruba 2600 metrů čtverečních při ceně 499 korun za metr," odpověděl redakci tiskový mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Podle aktuálního zjištění ParlamentníchListů.cz však nelze smlouvu vypovědět, jelikož je závazná, a to až do 31.října 2016, což potvrdil i tiskový odbor ministerstva.

Suma sumárum

Pronájem vychází na 1 297 400 korun měsíčně. Celkem tedy resort vnitra utratí do roku 2016 okolo 90 milionů korun, které mohly být použity ať už na platy policistů, či na tolik chybějící náklady na provoz. Podle důvěryhodných zdrojů redakce byla jednou z variant na nové pracoviště OAMP i budova nedaleko Prahy, která je v majetku vnitra a byl by zde nulový nájem, nicméně kvůli nevypověditelnosti smlouvy zůstalo pracoviště na Koněvově ulici.

Právě inspektorát cizinecké policie na Koněvově ulici se v minulosti stal místem mnohých korupčních praktik a za místa v pořadníku platili cizinci i desetitisíce, jak ostatně přiznalo i vedení cizinecké policie. Na základě veřejné kritiky se ředitel Vladislav Husák, na kterého odpovědnost za sporný pronájem zřejmě padne, rozhodl otevřít z kapacitních důvodů nové prostory. "Chceme tak překazit některým podnikavcům v záměru udělat si z nelegálních pořadníků dobrý byznys," uvedl v minulosti Husák.

Vladislav Husák uspěl v září 2002 v konkurzu a od 1. prosince téhož roku zastával funkci náměstka policejního prezidenta pro uniformovanou policii. 17. srpna 2005 byl pověřen výkonem funkce policejního prezidenta a 21. září 2005 byl na návrh ministra vnitra Františka Bublana do této funkce schválen vládou ČR.

Jako policejní prezident nařídil obdobu Akce Kryštof zaměřenou na dodržování dopravních předpisů policisty.

Na post policejního prezidenta rezignoval 23. března 2007 v souvislosti s šetřením jeho role v kauze biolíh a únikem utajované informace o ruském agentovi Inspekcí ministra vnitra.

Po svém odchodu z čela policejního prezidia pracoval jako zástupce ředitele služby cizinecké policie, od 1. června 2008 do současné doby zastává funkci ředitele služby cizinecké policie.



Čtěte také:


Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…