Kabinet odložil jednání o sanaci škod po těžbě uranu

05.10.2011 12:43 | Zprávy

Ministři dnes na dva týdny odložili jednání o odstraňování škod po těžbě uranu v oblasti Stráže pod Ralskem. Sanace by měly trvat do roku 2042 a stát budou 31,3 miliardy korun. Náklady ale nezatíží státní rozpočet, protože sanace ekologických škod bude financovány z prodeje privatizovaného majetku a dalších zdrojů.

Kabinet odložil jednání o sanaci škod po těžbě uranu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Vláda měla dnes projednat pokračování sanace ekologické havárie ve Stráži pod Ralskem. Kvůli těžbě uranu jsou podzemní vody pod touto severočeskou obcí zamořeny miliony tun kyseliny sírové a dalších nebezpečných látek. Odstraňování škod má od roku 1996 na starosti státní podnik Diamo. Kabinet ale tuto otázku neprojednal - problém osunul na pozdější své zasedání.  

Podle ředitele odštěpného závodu společnosti Diamo Tomáše Rychtaříka se celkové náklady vyšplhají až do výše 48 miliard korun. „Máte správné informace, že na sanaci stát zaplatil již 16 miliard korun a celkově sanace ještě vyjde na 31,3 miliardy korun," řekl ráno v rozhovoru pro Český rozhlas ředitel Diama Rychtařík.

„Ve zdejší oblasti je v podzemí přes 370 miliónů kubíků podzemních vod kontaminovaných pěti milióny tunami kyseliny sírové a dalšími látkami. Ta ekologická zátěž je obrovská, pracujeme na tom od roku 1996 a byly stanoveny parametry, aby to bylo do roku 2037 vyčištěno," zmínil Rychtařík.s tím, že kyselina sírová je ale obsažena pod ložisky pitné vody severočeské křídy, takže to není pro člověka škodlivé.

Peníze mají být schvalovány v pětiletých cyklech

Součástí předkládaného materiálu je také návrh smlouvy mezi ministerstvem financí a státní společností Diamo, která je za odstraňování škod odpovědná, o způsobu financování sanací. Objemy přidělených prostředků mají být MPO schvalovány v pětiletých cyklech prostřednictvím aktualizovaných technických projektů. Zároveň bude vládě pravidelně předkládána zpráva o účelnosti vynakládaní peněz za uplynulé období.
    

Ve Stráži pod Ralskem a Hamru na Jezeře se uran těžil od konce 60. let minulého století. Vytěžilo se ho tam kolem 25.000 tun, což představovalo čtvrtinu produkce České republiky. V zemi tam podle odhadů leží ještě kolem 115.000 tun, vytěžit by ale bylo možné jen asi polovinu. K radikálnímu útlumu těžby uranu v Česku přistoupily úřady v 90. letech z ekologických důvodů.
    

Podle pracovní verze aktualizované státní energetické koncepce počítá stát do budoucna se širokým využitím jaderné energie. Jediným místem nejen v Česku, ale i v celé střední Evropě, kde se uran v současné době ještě těží, je Rožná na Žďársku. Zde se uran těží více než půl století a přestože již několikrát bylo avizováno ukončení těžby, měla by trvat ještě tři až pět let. Zásoby v oblasti jsou a podle těžařů je jejich dobývání stále rentabilní. Loni se v Rožné vytěžilo 240 tun uranu.

Související:

    

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…