V tiskové zprávě Kocáb uvedl, že rozhodnutí odejít až po jmenování nového zmocněnce odůvodnil "nutností zabezpečení plynulého předání věcné agendy zmocněnce pro lidská práva a všech poradních orgánů, které má v gesci".
Před týdnem premiér oznámil, že dostal od zmocněnce rezignaci a přijal ji. Kocáb to vzápětí dementoval. Později uvedl, že netrvá na svém dalším působení ve Strakově akademii, post chce ale opustit, až bude mít komu agendu předat. Stěžoval si také, že po ustavení kabinetu nikdo z nové vlády neprojevil zájem o práci jeho týmu.
Nechci ho už ani vidět
"Kocába už nechci vidět," uvedl minulý týden přes média Nečas po slovní přestřelce s Kocábem. V případě, že nerezignuje, požádá prý o jeho odvolání vládu. Na schůzky naplánované na středu tohoto týdne vyslal Nečas svého poradce pro menšiny Romana Jocha. Nevládní organizace protestují proti případnému jmenování ředitele Občanského institutu Jocha vládním zmocněncem. Tuto možnost ale Nečas několikrát veřejně odmítl.
Zastánci lidských práv Jocha kritizují jako přílišného konzervativce a jeho pojetí lidských práv považují za nešťastné. Proti nástupu Jocha do úřadu vlády chystají protest ve středu od 16:00 v blízkosti úřadu vlády. Iniciativa považuje Jochovo jmenování do funkce za "výsměch vládní moci občanské společnosti a neziskovému sektoru".
Kocáb i Joch se shodli, že by funkci po odchodu Kocába mohl zastávat bývalý poslanec ODA Oldřich Kužílek. Joch v neděli uvedl ještě jméno Kocábova předchůdce Jana Litomiského.
Čtěte také:
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: van