Komunista Štěpán udeřil na Jana Fischera. A mluví o jeho dávné minulosti

26.07.2013 4:40 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Nová vláda není špatná, ale jmenování Jana Fischera ministrem financí byla chyba, která může mít fatální následky. To si myslí generální tajemník Strany československých komunistů Miroslav Štěpán. Podle něj sociální demokracie v příštích volbách do Poslanecké sněmovny až tak drtivě nezvítězí, jak si mnozí myslí, a bude muset jít do koalice s TOP 09.

Komunista Štěpán udeřil na Jana Fischera. A mluví o jeho dávné minulosti
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Miroslav Štěpán, bývalý člen ÚV KSČ

„Tato vláda z lidského hlediska není až tak špatná, jen prezident Zeman stále zbytečně připomíná, že jde o vládu profesionálů. O nikom nelze říct, že je ten největší profesionál na světě, to budeme dělat z ostatních debily,“ hodnotí pro ParlamentníListy.cz kladně nový kabinet šéf Strany československých komunistů Miroslav Štěpán, jenž byl jako jeden z mála exponentů bývalého režimu odsouzen do vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele v průběhu Palachova týdne roku 1989. Změny na tuzemské politické scéně však hodnotí střízlivě.

Fischer je prázdný

Tím ale jeho kladné hodnocení vlády Jiřího Rusnoka skoro končí a nastává tvrdá kritika ministra financí Jana Fischera. „Lidé jsou to solidní, každý něco ve svém oboru udělal a má něco za sebou. Nicméně jsou tam i lidé, k nimž mám výhrady. Z mravního hlediska je to třeba Jan Fischer. Divím se mu, že na to kývnul. Pokud totiž tato vláda bude mít problémy s důvěrou, tak podle mě on bude jejím Černým Petrem,“ říká.

„Fischer je prázdný a byl vždy plný frází. A nic na tom nemění, že byl devět let členem Komunistické strany Československa. V tomto souhlasím s Miroslavem Kalouskem, že je Fischer jednoduchý a vychytralý člověk. Vyznívá to spíše pro označení normalizační kariérista. Před rokem 1989 tady bylo přes půl druhého milionu lidí v KSČ a on řekne, že se stále nemůže vypořádat s tím, že byl také ve straně. Prý mu v tom pomáhá syn Jakub, jenž ho přivedl k židovské víře. Vždyť se přímo nabízí ho za to zesměšnit. Kdybych s ním seděl v nějaké debatě, udělal bych to. Hned bych mu řekl, že snad celý život prospal,“ doplňuje.

Haškova touha po moci

Nabízí se otázka, jestli v tomto smyslu neudělal chybu spíše premiér Rusnok, když vzal Fischera do vlády? „Domnívám se, že to byla iniciativa Zemana, který chtěl ukázat svou jedinečnost a bohorovnost, že i ty, co zdrcujícím způsobem porazil, přijme pod svá křídla. Rusnok samozřejmě neřekne, že ho vzal na přímluvu Zemana. Fischer opravdu profík ve financování není, když zaplatí dluh z prezidentské kampaně v předvečer svého jmenování do vlády. Na to konto by měl jít spíš do vazby, protože zákon hovoří jasně. Zaplatit je třeba do třiceti dnů po skončení prezidentské kampaně. Argumenty, že Zeman to také doplácí až nyní, jsou nasnadě, ale přicházejí nové a nové peníze,“ říká.

Podle něj je výsledek hlasování o důvěře vládě nejistý. „Padesát na padesát. Klíčová bude ČSSD, ale i v ní se to dost silně drolí. Zdá se, že Jeroným Tejc lehce předbíhá Michala Haška, jenž se trvale považoval za velkého Zemanova důvěrníka. Pro mě je absolutně nepřijatelný, takový hádavý kluk ze Žižkova, ale dutý na myšlenky. Své právní vzdělání ukončil ve slovenském Sládkovičovu. Trvalo mi dost dlouho, než jsem to zasadil do správného okresu. Hašek říkal, že kdyby to dělal v Brně, mohl by být obviňován z výhod. Připadne mi směšné se kvůli tomu posunout zrovna do Sládkovičova. On samozřejmě nechce být ministrem zemědělství, ale minimálně předsedou vlády. Hodně touží po moci,“ hodnotí pro ParlamentníListy.cz situaci v největší levicové straně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…