Podle Hermana byl Václav Havel vzorem pro všechny lidi, kterým jde o svobodu člověka a o lidská práva. Byl tedy vzorem i pro křesťany. „Pro své názory dokázal přinášet i osobní oběti,“ argumentoval ministr. Připustil, že žádný člověk není dokonalý, že všichni máme své silné a slabé stránky. „Měl jsem tu čest pana prezidenta Havla osobně znát a pokládám jej za jednu z našich nejvýznamnějších osobností přelomu 20. a 21. století,“ dodal Herman.
Odpověděl i čtenáři, který upozornil, že Daniel Herman byl veden v Protokolu registrace svazků agenturního a kontrarozvědného rozpracování pod krycím jménem Zdeněk, a to od 26. 11. 1981. Tazatele zajímalo, v čem přesně spočívala jeho spolupráce s komunistickou Státní bezpečností a zda spolupracoval s komunistickou kontrarozvědkou.
Ministr přiznal, že na něj českobudějovická StB od r. 1981 skutečně vedla svazek pod krycím jménem Zdeněk v kategorii PO, tedy tzv. prověřované osoby. „To znamená, že jsem byl sledován, občas vyslýchán, občas mi byla na ulici zcela bezdůvodně provedena osobní prohlídka, byl nám doma odposloucháván telefon, byl jsem zastrašován kvůli svým kontaktům se západním zahraničím a s židovskými a křesťanskými kruhy,“ popsal, jakou roli hrála Státní bezpečnost v jeho životě.
Po zásahu tajné policie byl propuštěn ze zámku
Na začátku 80. let byl po zásahu StB, což mu prý sdělila tehdejší ředitelka, propuštěn ze zámku Hluboká nad Vltavou, kde prováděl turisty. „Pak jsem nemohl dlouho najít zaměstnání, až jsem skončil jako pomocný dělník v Jihočeských pekárnách,“ posteskl si v odpovědi na dotaz čtenáře serveru ParlamentníListy.cz.
Celé odpovědi ministra kultury + možnost položit další dotaz:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam