Osmačtyřicetiletý Josef žije na Slovácku, v malé obci, kterou raději nechtěl specifikovat. Jak sám říká, je to oblast, kde vždycky byli lidé zvyklí i dost tvrdě pracovat, lenost byla jen vzácnou výjímkou.
On sám dojížděl do nedalekého většího města léta za prací. Vloni však dostal kvůli reorganizaci ze zaměstnání výpověď a od té doby marně hledá nové uplatnění. "Byl jsem evidovaný na úřadu práce, ovšem nyní jsem již vyřazený. Když jsem sedával v čekárně úřadu, slyšel jsem různé případy a příběhy lidí z okolí, kteří se raději ani na úřad zaregistrovat nepřišli, i když to pro ně muselo znamenat, že si budou muset sami platit zdravotní a sociální pojištění. Věděli totiž, že jim úřad v regionu s vysokou nezaměstnaností stejně nepomůže, navíc byli limitovaní tím, že si vedle toho nemohou přivydělávat.Od té doby, když někde vidím statistiky toho, jaká je v Česku nezaměstnanost, jen se usmívám. Je totiž daleko vyšší. A jak to tak pozoruju, brzy to bude ještě horší," svěřil se Josef ParlamentnímListům.cz.
Čtěte také:
Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž připravilo v této oblasti zásadní "novinky". Nezaměstnaní, pokud neseženou novou práci ve dvou měsících, budou se muset podílet na takzvaných veřejných pracích v obci, kde žijí. Lidově řečeno, může se stát, že dostanou koště a budou uklízet chodníky.
"Metodika toho, jak a podle jakých kritérií se budou tyto práce rozdělovat, se zatím připravuje, není hotová. Zákon, který to totiž navrhuje, ještě neprošel Senátem," uvedla pro ParlamentníListy.cz k novince mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová