Nezaměstnaný Drábkovi: Raději nejít na úřad práce, než totální ponížení

21.09.2011 16:31 | Zprávy

V České republice je podle aktuálních statistik zhruba půl milionu nezaměstnaných. V rámci Evropské unie si pak touto statistikou stojí naše země velmi dobře - je celkově na šestém místě, přičemž nižší nezaměstnanost tak vykazuje před námi pouze pět jiných zemích - Rakousko, Nizozemsko, Lucembursko, Německo a Malta. Odboráři však upozorňují na jeden celkem zásadní háček jinak pozitivní informace. Totiž na to, že nezaměstnaných je ve skutečnosti podstatně více - a to hned z několika důvodů. Po sociální reformě a změnách, jež postihnou i nezaměstnané, se opět skutečné počty lidí bez práce zvednou, ovšem statistiky mohou zaznamenávat další pokles.

Nezaměstnaný Drábkovi: Raději nejít na úřad práce, než totální ponížení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Osmačtyřicetiletý Josef žije na Slovácku, v malé obci, kterou raději nechtěl specifikovat. Jak sám říká, je to oblast, kde vždycky byli lidé zvyklí i dost tvrdě pracovat, lenost byla jen vzácnou výjímkou.

On sám dojížděl do nedalekého většího města léta za prací. Vloni však dostal kvůli reorganizaci ze zaměstnání výpověď a od té doby marně hledá nové uplatnění. "Byl jsem evidovaný na úřadu práce, ovšem nyní jsem již vyřazený. Když jsem sedával v čekárně úřadu, slyšel jsem různé případy a příběhy lidí z okolí, kteří se raději ani na úřad zaregistrovat nepřišli, i když to pro ně muselo znamenat, že si budou muset sami platit zdravotní a sociální pojištění. Věděli totiž, že jim úřad v regionu s vysokou nezaměstnaností stejně nepomůže, navíc byli limitovaní tím, že si vedle toho nemohou přivydělávat.Od té doby, když někde vidím statistiky toho, jaká je v Česku nezaměstnanost, jen se usmívám. Je totiž daleko vyšší. A jak to tak pozoruju, brzy to bude ještě horší," svěřil se Josef ParlamentnímListům.cz.

Čtěte také:


Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž připravilo v této oblasti zásadní "novinky". Nezaměstnaní, pokud neseženou novou práci ve dvou měsících, budou se muset podílet na takzvaných veřejných pracích v obci, kde žijí. Lidově řečeno, může se stát, že dostanou koště a budou uklízet chodníky.

"Metodika toho, jak a podle jakých kritérií se budou tyto práce rozdělovat, se zatím připravuje, není hotová. Zákon, který to totiž navrhuje, ještě neprošel Senátem," uvedla pro ParlamentníListy.cz k novince mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

21:53 Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

Vyplácí se finančně naší zemi Ukrajinci? Podle vlády ano, trend je prý jednoznačný. Jenže řada další…