Odborníci žádají ministryni, aby upustila od výběru šéfa Národní galerie

26.06.2013 15:34 | Zprávy

Členové grémia ministryně kultury, kteří mají doporučit kandidáta na ředitele Národní galerie v Praze, apelují na ministryni, aby v současné situaci ve výběru šéfa této velké instituce nepokračovala.

Odborníci žádají ministryni, aby upustila od výběru šéfa Národní galerie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

Tři z osmi členů grémia na členství v něm již rezignovali. V otevřeném dopise, který zaslali také ČTK, píší, že mandát případně vybraného ředitele by byl "od počátku vratký, jeho politická podpora mizivá a měli bychom před sebou další nestabilní období existence NG".

Rozhodnutí personální musí jít ruku v ruce s rozhodnutím systémovým

"Věříme, že chápete, jak je situace současným děním a Vaší rezignací zablokována a sotva můžete očekávat, že se na tomto procesu budeme nadále seriózně podílet," píší v dopise ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková a historik umění a profesor Masarykovy univerzity Lubomír Slavíček. Na čtvrteční schůzku grémia s ministryní nepřijdou. "Požádali jsme o přečtení dopisu v úvodu schůzky," řekla ČTK Juříková. Historik umění Petr Wittlich již na svou funkci rezignoval minulý týden.

Ministryně Alena Hanáková v polovině června oznámila, že ke konci měsíce rezignuje. V současné době je členem vlády v demisi, která by závažná rozhodnutí neměla činit. Hanáková uvedla, že chce do konce svého působení ještě dokončit některé rozpracované věci. Minulý týden se sešla se všemi třemi kandidáty na místo ředitele NG, ve čtvrtek večer by se mělo konat další jednání grémia; ministryně ještě chtěla, aby se kandidáti představili jeho členům. Ve hře jsou bývalý ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný, ředitel Sbírky starého umění a pověřený ředitel NG Vít Vlnas a historik umění Jiří Fajt, který je údajně nejpravděpodobnějším kandidátem.

Signatáři otevřeného dopisu uvádějí, že rozhodnutí personální musí jít ruku v ruce s rozhodnutím systémovým a současná situace vlády v demisi nemůže vést ke vzájemnému konsensu mezi představiteli oboru a politickou reprezentací. "Jako někdejší dlouholetí pracovníci NG se domníváme, že její budoucnost nesmí být poplatná dílčím zájmům určitých skupin nebo ambiciózních jednotlivců, ani aktuálním politickým zájmům a tlakům," uvádějí autoři dopisu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…