Nelíbí se mu, že začíná převládat názor, že pracovat se nevyplácí. Politika ministerstva práce a sociálních věcí vede podle něj pouze k další destrukci celého systému. Obává se, že hotelové domy na území obvodu jsou tikající bombou. Není tam bezpečno, koncentrují se tam drogy, krádeže a násilná trestná činnost.
Pane starosto, vedete největší ostravský obvod. Co je pro Ostravu-Jih specifické?
Pro Ostravu-Jih je specifické hlavně to, že se skládá podobně jako velká Ostrava z menších satelitů, které vznikaly tak, jak se rozvíjel průmysl a hornictví ve městě. Nemá žádné přirozené centrum, ačkoliv se v poslední době snažíme, aby nějaká vznikla (například oblast od HD Hlubina až po takzvaný Špalíček). Sídliště byla situována tak, aby měli pracující v dolech kde přespat, nakoupit, aby v nich byly školy a školky. Společenský život se ale měl odehrávat někde jinde. Extrémním příkladem "hromadné noclehárny" bylo sídliště Dubina. Z druhé strany je ale viditelná snaha o kultivaci prostředí zachováním kulturních domů, kina, obrovské množství zeleně, snaha o udržení mladých lidí zlepšováním životních podmínek například v oblasti volnočasových aktivit, otevíráním fakult vysokých škol a podobně.
Nejlidnatějším sídlištěm Ostravy je zřejmě Dubina, kde jsou zároveň nejlevnější byty. Nehrozí tam větší sociální nepokoje než jinde?
Skutečně Dubina je potencionálně velice nebezpečným prostorem s ohledem na zhoršující se sociální a ekonomickou situaci nízkopříjmových skupin obyvatelstva. Je to oblast, ve které se nejvíce projevují vlivy poměrně vysoké nezaměstnanosti. Pokud by se sociální situace nadále zhoršovala, mělo by to značný dopad například v oblasti placení nájemného. Máme signály o tom, že pokud existují nějaké významnější skupiny sociálně nepřizpůsobivých občanů, koncentrují se nám buď v hotelových domech, nebo na sídlišti Dubina. Situace je závažnější o to více, že byty a domy, které jsou potencionálně nejohroženější, nejsou v našem vlastnictví. Takže nemáme žádné nástroje jak na situaci bezprostředně reagovat. Obávám se, že vlastníci (například RPG) situaci zatím trochu podceňují. Zisk z nájmu je pro ně důležitější jako skladba nájemníků. Může se stát, že až polovina občanů bydlících na Dubině bude závislých na sociálních dávkách a příspěvku na bydlení.
Inflace je prý mnohem větší, než se předpokládalo, občané mají daleko méně peněz na běžné živobytí, projevuje se to už nějak?
Samozřejmě že tím, jak rostou náklady na bydlení, energie, potraviny, služby atd., dochází k dalšímu zvyšování chudoby občanů. Začíná převládat názor, že pracovat se nevyplácí. Ti, kteří pracují, posílají děti do školy a starají se o rodinu, jsou na tom čím dál hůře. Naopak ti, kteří parazitují na sociálním systému, těm se neustále všechno kompenzuje, dorovnává, promíjí. Nemusí platit spoustu poplatků, spoustu služeb mají zadarmo, mohou páchat drobnou kriminalitu a krádeže, protože jim není co zabavit, zákon je na ně krátký. Tento stav demotivuje ty, kteří ještě mají snahu pracovat. Úmyslně v této chvíli nezmiňuji seniory, protože tato kategorie občanů, zvláště pokud zůstanou osamoceni a závislí na jednom důchodu je ohrožena již existenčně.
V Karviné pomáhá udržovat pořádek speciální policejní jednotka, stažená ze Šluknovska. Myslíte si, že něco takového budete potřebovat i ve vašem obvodě?
Pokud budeme posuzovat Šluknovsko ve vztahu Romové versus majorita, pak si velmi hlídáme, aby nám v našem obvodě podobný problém nenastal. O tom, jak to vypadá s policií, si nemá cenu nic nalhávat, ta je v situaci, kdy se jenom modlíme, aby nebylo hůře. Velice kvalitní práci i v oblasti monitoringu provádí městská policie. Musím připustit, že bez ní by byla bezpečnostní situace v obvodě kritická. Pokud bych se měl vrátit ke Šluknovsku, snažíme se, aby nám nevznikaly další ubytovny, které by nabízely ubytovací možnosti Romům migrujícím přes naši republiku dále do Evropy. Musím otevřeně říct, že v tomto nám pomáhají místní Romové-starousedlíci, kteří si uvědomují, že v případě problémů jsou pak všichni vhozeni do jednoho pytle. Tato relativně poklidná atmosféra ale může velice rychle pominout. Příkladem jsou právě hotelové domy (například Hlubina), kde skutečně není bezpečno, kde se koncentrují drogy, krádeže, násilná trestná činnost.
Víte, kolik máte bezdomovců a kde se zdržují? Umíte jim pomoci?
Víme o 180 bezdomovcích, v případě potřeby s nimi udržujeme kontakt. Až na výjimky oni respektují naše požadavky, my se snažíme, pokud vyloženě neobtěžují, tolerovat jejich životní styl. Letošní zima byla důkazem toho, jak je prováděna velice kvalitní sociální práce. Nicméně sociální inkluze je doménou hlavně odborného útvaru na sociálním odboru ostravského magistrátu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Anna Vidiševská