Jak ParlamentníListy.cz opakovaně zjistily, v zahraničí vydatně utrácejí také naši zákonodárci. Otevřeně se k tomu přiznává například poslanec parlamentu ČR Rudolf Chlad (TOP 09), který nedávno hlasoval pro kontroverzní daňový balíček a navíc je členem rozpočtového výboru PS ČR.
Na naši otázku, co říká na fakt, že neustálé zvyšování DPH doslova nahání Čechy k zahraniční konkurenci, a zda u ní sám nakupuje, odpověděl: „Z mého pohledu člověka, bydlícího na hranicích se Saskem, nakupuji i v Německu. Hlavně proto, že jsou tam potraviny někdy kvalitnější, levnější a mám to blíž. Se zvýšením daně o jedno procento to osobně neslučuji.“
Podivné počty ministerstva
Přímou úměru zvýšení DPH a rostoucích nákupů za hranicemi ale potvrzují renomovaní ekonomové. Například Pavel Kohout na tento fakt upozornil mnohokrát, stejně jako poslanec Radek John (VV) při svém nedávném vystoupení v parlamentu, kdy varoval, že nákupní turistika za levnějšími výrobky a benzínem bude prudce stoupat, zatímco u nás budou tržby stále klesat. To však odmítá Ministerstvo financí:
„Ministerstvo financí se otázkou růstu přeshraničních nákupů ve vztahu k výběru daní detailně zabývalo, nicméně došlo k závěru, že přeshraniční nákupy jsou primárně motivovány nedaňovými faktory. Svědčí o tom skutečnost, že spotřeba ve snížené sazbě, která se zvýšila, se výrazně nepropadla, zatímco spotřeba v základní sazbě, která se neměnila, ano. Základní sazby jsou v okolních státech stejné, DPH tedy nemůže způsobovat rozdíl cen např. u oblečení, kosmetiky, alkoholických, či dalších výrobků. Patrně se bude jednat o rozdíl v maržích obchodníků. Mzdové náklady jsou v ČR nižší, nižší je také nájemné, apod.,“ sdělil ParlamentnímListům.cz mluvčí ministerstva Jakub Haas.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová